Lüks harcamalarıyla gündemden düşmeyen Diyanet Başkanı’ndan açıklama

26 Mayıs 2024 Saat: 14:14
Lüks harcamalarıyla gündemden düşmeyen Diyanet Başkanı’ndan açıklama
Lüks harcamalarıyla gündemden düşmeyen ve eleştiri oklarının hedefi olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Aşırılıklara bulaşmış, insanları tekfir etmeye yönelik oluşmuş din anlayışından uzak durun" ifadelerini kullandı.

Diyanet İlleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kuzey Ankara Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Diyanet Bursları Mezuniyet Programı’na katıldı. Programda konuşma yapan Erbaş, "İşlerin en hayırlısı, orta halli olanıdır" hadisini anımsattı ve "Gittiğiniz yerlerde insanları tekfir etmekten uzak durun. Hurafelerden ve hurafelere bulaşmış din anlayışından uzak durun. Aşırılıklara bulaşmış, insanları tekfir etmeye yönelik oluşmuş din anlayışından uzak durun.” ifadelerini kullandı.

Peygamberin böyle bir din anlayışı tavsiye ettiğini ifade eden Erbaş, her koşulda orta olanı tavsiye edeceklerini iletti.

aw212734-05.jpgDiyanet’in en çok önem verdiği alanın eğitim olduğunu kaydeden Erbaş, "Eğitim bizim olmazsa olmazımızdır. Çünkü medeniyetimizin temeli ilme, bilgiye, hikmete, irfana dayanmaktadır. Toplumların gelişmesi, ilmi ve irfani noktada iyi olursa arkasından diğerleri gelir.” açıklamasını yaptı.

Allah’ın İslam’ı tüm insanlığa nimet olarak gönderdiğini ifade eden Erbaş, “Hz. Adem’den, Hz. Muhammed Mustafa Efendimize (s.a.s.) kadar bütün peygamberlere Allah’ın gönderdiği dinin adıdır İslam. Cenab-ı Hak İslam’ın dışında başka bir din göndermemiştir. İslam, yeryüzünde iyiliğin gerçekleşebilmesi için Cenab-ı Hakkın gönderdiği en büyük nimettir.” ifadelerini kaydetti.

"İslam reçetesini bizim yeryüzünde iyi bir şekilde uygulamamız lazım. Bunun için doğru dini bilgiye, sahih din eğitimine ihtiyaç var.” ifadelerini ileten Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nünün için çok çalıştığını söyledi.

aw212734-07.jpg

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız