YÜZ VE KOLLARINIZ ŞİŞİYORSA DİKKAT! TİMOMA BELİRTİSİ OLABİLİR…

26 Nisan 2024 Saat: 08:12
YÜZ VE KOLLARINIZ ŞİŞİYORSA DİKKAT! TİMOMA BELİRTİSİ OLABİLİR…
Timoma, nadir görülen bir kanser türüdür ve genelde tesadüfen fark edilir. Ancak Timoma bazen de nefes darlığı, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, yüz ve kolda şişme gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Peki Timoma nasıl belirti verir? Teşhis

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan,"Timoma genellikle timus bezinden kaynaklanarak  etrafına doğru, yavaş büyüyen ve nadir görülen bir kanser türüdür.  Timus bezi ergenlik dönemine kadar bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan T lenfositlerinin yapım yeridir ve gelişmesini sağlar. Ergenliğe doğru küçülmeye başlar ve zamanla işlevini kaybeder.” dedi. 

Timoma belirtileri nelerdir, nasıl ortaya çıkar?

Timomanın belirtilerine değinen Dr. Özkan Demirhan,"Timomalar çoğu zaman belirti vermez ancak büyümeye başlayınca öksürük, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, nefes darlığı, iştahsızlık gibi belirtiler verirler. Nadir durumlarda deri döküntüsü ve kansızlık gibi belirtiler de görülebilir. Bazı durumlarda yine nadiren vena kavaya (SVC) yani kol ve kafanın toplardamarlarının birleşerek kalbe döküldüğü damara baskı yaparak Superior Vena Cava Sendromuna (SVCS) neden olabilir. SVCS durumunda boyun, göğüs ve yüzde şişlik oluşur ve vücudun üst tarafındaki görünür damarlar şişer. Bu tabloya baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtiler de eşlik eder. Bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırması sonucu oluşan miyasteni gravis, kırmızı hücre aplazisi, hipogamaglobulinemi, lupus, polimiyozit, ülseratif kolit, romatoid artrit, Sjogren Sendromu, sarkoidoz ve skleroderma gibi bağışıklık sistemi hastalıkları da timoma bağlantılı olabilir." şeklinde bilgi verdi. 

Timomanın tanısı nasıl konur?

Timomanın teşhis yöntemlerine ve tedavi seçeneklerine de değinen Prof. Dr. Özkan Demirhan, "Timoma genelde başka nedenlerle tarama veya kontrol yapıldığı zaman tesadüfen tespit edilir. Timomanın tanısı ve evrelemesi için Bilgisayarlı Tomografi (BT), Magnetik Rezonans( MR) ve PET CT  ile hastalığın kapsamı, tümörün yakındaki dokulara yayılım durumu, hücre tipi dikkate alınır. Tanı için ileri evre tümörlerde mutlaka hücre tipi tayini yapılmalıdır. Bazen timoma dışı bir hastalıkla ile karıştırılabilir. Biyopsi için ve kesin tanı için mutlaka yeterli materyal alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Timoma nasıl tedavi edilir?

Timomanın tedavi seçeneklerine değinen Dr. Demirhan, "Timomada tedavi seçenekleri hastalığın evrelerine göre belirlenir. Timomanın 4 evresi vardır. Evre 1’de tümör bir kapsül içerisinde sınırlıdır. Evre 2’de tümör kapsülünü invaze eder. Evre 3’te timoma kapsülü aşarak nefes borusu, akciğer, damarlar, kalp zarına uzanır. Evre 4’te timoma uzak organlara yayılım gösterir. 1’inci ve 2’inci evre timomalar cerrahi  yöntemler ile çıkarılır ve ardından hastaya onkolojik işlemler olan kemoterapi ya da radyoterapiye genelde gerek duyulmaz. 3’üncü evre timomalar genellikle çevre dokulara yayılım yapmış tümörler oldukları için önce kemoterapi ve radyoterapi ile tümörün çevre dokulardaki yayılımı geriletilir, ardından da tümör cerrahi  tedavi ile çıkarılır. Ameliyat sonrası onkolojik işlemler uygulanmaya devam edilir. 4’üncü evre timomalarda çevre organlara yayılım olduğu için cerrahiye uygun değildir ve sadece onkolojik işlemler uygulanır. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi timomanın da erken evrede tespit edilmesi önemlidir ve erken evre hastalıklarda birincil tedavisi cerrahidir." bilgilerini paylaştı.  

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız