DÜNYA

10 yılda 12 lider gitti

Askeri darbeyle iktidardan indirilen Sudan lideri Ömer el Beşir, son 10 yılda koltuğunu kaybeden 12'nci lider oldu. Son 10 yılda iktidarını kaybeden devlet başkanları listesinin başında 42 yıl hüküm süren Gabon lideri Ömer Bango ile Libya lideri Kadd

13 Nisan 2019 Saat: 10:08
10 yılda 12 lider gitti
10 yılda 12 lider gitti

Sudan'da Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in askeri darbeyle gelip 30 yıl sürdürdüğü iktidarı, halk protestoları neticesinde ordunun yönetime el koymasıyla sona erdi.

Bu durum son yıllarda benzer akıbeti yaşayan isimleri akıllara getirdi. Dünyada uzun süre iktidarda olan en az 12 devlet başkanı özellikle Arap Baharı'nın etkisiyle son 10 yılda koltuğunu kaybetti. Bunların tamamına yakını ülkelerini uzun yıllar diktatörlükle yönetti.

Görevini kendi isteğiyle bırakan neredeyse hiç olmadı. Ya askeri darbeyle indirildiler ya istifaya zorlandılar. Veya çocuklarının iktidara gelmesi için önlerini açtılar. Son 10 yılda iktidarını kaybeden devlet başkanları listesinin başında 42 yıl hüküm süren Gabon Devlet Başkanı Ömer Bango ile Libya lideri Muammer Kaddafi yer alıyor.

Gabon'da Ömer Bango'nun vefatı üzerine yerine oğlu Ali Bango geçti. Hastalıklarla mücadele eden Ali Bango bu sene başında yaşadığı askeri darbe girişimini püskürtmeyi başardı. Kendisine has stili ve çadırıyla dikkat çeken Muammer Kaddafi ise Arap Baharı olarak adlandırılan süreçte yaşanan isyan ve ayaklanmalar neticesinde koltuğunu kaybetti ve muhaliflerce linç edilerek öldürüldü.

Üçüncü sırada Angola var

Listenin üçüncü sırasında Angola'yı 38 yıl yöneten Jose Eduardo dos Santos geliyor. Angola lideri kaç defa koltuğunu bırakacağını söylese de bunu hep erteledi. 2017'de koltuktan çekildi ancak ülke yönetiminde hala Santos'un çocuklarının büyük etkisi var.

Zimbabve'de yine 38 yıl iktidarda kalan Robert Mugabe de ordunun devreye girmesiyle koltuğu bırakmak zorunda kaldı. Yemen'de 34 yıl hüküm süren Ali Abdullah Salih suikasta uğramasının ardından istifa zorlandı, bir kaç yıl sonra da başka bir suikast sonucu hayatını kaybetti.

30 yıl hüküm süren iki isimden biri olan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama emri çıkarıldı. Ülkede aylar süren gösterilerin ardından geçtiğimiz günlerde ordunun yönetime el koymasıyla ev hapsine alındı.

Mısır'da Hüsnü Mübarek ise protestolar neticesinde ordunun halkın yanında olmasıyla görevden ayrıldı.

Tek istisna Nazarbayev

Son 10 yılda kendi isteğiyle görevi bırakan tek devlet başkanı Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev oldu. Bu yüzden 12 kişilik listeye dahil olmayan Kazak lider Mart 2019'da yaptığı açıklamada 28 yıllık iktidarın ardından istifa ettiğini duyurdu.

Ancak istifa sonrası senato başkanlığına seçilen kızı Dariga Nazarbayeva ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilebilir. Özbekistan lideri İslam Kerimov ise 25 yılllık demir yumruk yönetiminin ardından vefat etti.

Tunus lideri Zeynel Abidin Bin Ali Arap Baharı sürecinde halk isyanı neticesinde ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Cezayir'de sağlığı kötüleşmesina rağmen koltuğu bırakmak istemeyen Abdülaziz Buteflika protestolar neticesinde bu sene görevden ayrılmak zorunda kaldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑