GÜNCEL

ABD Büyükelçisi Atatürk'ü yere göğe sığdıramadı

Amerika’nın bağımsızlığının 246'ncı yıldönümü etkinliğinde ABD Büyükelçisi Jeffry Flake’in Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sözleri damga vurdu.

17 Haziran 2022 Saat: 14:26
ABD Büyükelçisi Atatürkü yere göğe sığdıramadı
ABD Büyükelçisi Atatürk'ü yere göğe sığdıramadı

ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, "Bugün burada bağımsızlığı kutlamak için bulunuyoruz. Peki bağımsızlık ne kadar önemli? Bu ulusun kurucu babası Mustafa Kemal Atatürk ‘Böyle bir millet esir yaşamaktansa ölsün daha iyidir. O halde ya istiklal ya Ölüm’ demişti." dedi.

Amerika’nın bağımsızlığının 246’ncı yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, ABD Büyükelçisi Jeffry Flake’in katılımıyla İzmir’de Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş.’nin (ESBAŞ) ev sahipliğinde bir resepsiyon düzenlendi.

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, törende bir konuşma yapan Flake, ‘İzmir, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü kutlamak için harikulade bir yer’ dedi. 

Amerikan Büyükelçisi Jeffry Flake, konuşmasında sık sık Mustafa Kemal Atatürk' e vurgu yaptı. 

Flake’in konuşmasından ilgili bölümler şöyle:

‘Bugün burada bağımsızlığı kutlamak için bulunuyoruz. Peki bağımsızlık ne kadar önemli? Bu ulusun kurucu babası Mustafa Kemal Atatürk ‘Böyle bir millet esir yaşamaktansa ölsün daha iyidir. O halde ya istiklal ya Ölüm’ demişti. Bizim kurucu babalarımıza da işte bu dinamik ilke rehberlik etmişti.’

Konuşmasında eğitimin önemine de değinen Büyükelçi, Amerika’daki öğrenciler arasında en başta gelen öğrencilerin Türkler olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Flake , hem Amerika’nın kurucu babalarının hem de Atatürk’ün eğitime verdiği öneme dikkat çekerek ‘Bundan sonra pek mühim zaferlere kavuşacağız. Fakat bu zafer süngü zaferleri değil, ekonomi ve ilim ve kültür zaferleri olacaktır.’ Bu sözleri söyleyen Türkiye’nin kurucu babası benzer şekilde ileri görüşlü bir insandı.’ dedi.

ABD Bağımsızlık günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona, İzmir’den çok sayıda bürokrat, iş dünyası temsilcileri ve silahlı kuvvetler mensupları katıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑