GÜNCEL

Bayburt'ta ne oldu: Nüfus arttı ama seçmen sayısı azaldı!

Bayburt'un nüfusu son 1 yılda 5 bin arttı. Kenti temsil edecek vekil sayısının 1'den 2'ye çıkmasını sağlayan bu gelişmenin ardından nüfus tekrar 5 bin düştü. Bu sürede kentteki seçmen sayısının da azalması "ne ol

14 Mayıs 2015 Saat: 09:43
Bayburt'ta ne oldu: Nüfus arttı ama seçmen sayısı azaldı!
Bayburt'ta ne oldu: Nüfus arttı ama seçmen sayısı azaldı!

Türkiye ’nin en küçük kentlerinden biri olan ve yıllardır dışarıya göç veren Bayburt’ta, son 1 yılda yaşanan ‘tuhaf nüfus hareketi’ dikkat çekti. Geride kalan bir yıl içinde Bayburt’un nüfusu önce 5 bin arttı ve bu gelişmenin ardından, kentin 1 olan milletvekilli sayısı 2’ye çıktı. Ancak milletvekili kontenjanının artmasından sonra kent nüfusunda yeniden gerileme görülürken, seçmen sayısı da bir önceki seçimin bile altında kaldı.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun nüfusa oranla yaptığı milletvekili dağılımına göre Bayburt’un 75 bin dolayında olan nüfusu 80 bine yükseldi ve “ AKP ’nin kalesi” olarak gösterilen kentte 1 olan milletvekilliği sayısı 2’ye çıktı. 30 Mart seçimlerinde belediyenin AKP’nin defalarca yaptığı itirazlara rağmen HDP’ye geçtiği Muş’ta ise “nüfus azaldı” gerekçesiyle milletvekilliği sayısı 4’ten 3’e düştü.

Nüfus artarken seçmen sayısının düşmesi, “Bayburt’ta nüfusu yeni doğanlar mı patlattı?” sorusuna yol açarken, bu artışı bilimsel bulmayan HDP, milletvekili dağılımının yapılmasından 3 ay sonra, Nisan ayında nüfusun yeniden 75 bine düştüğünü tespit etti. Yaşanan bu nüfus hareketliliğini inceleyen HDP, YSK’den Bayburt ve Muş’un milletvekili sayılarının yeniden belirlenmesini talep etti.

MUŞ 4’TEN 3’E DÜŞTÜ

7 Haziran genel seçimleri öncesi YSK Şubat 2015’te Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ocak 2015 tarihli verilere göre milletvekillerinin dağılımını açıkladı. Buna göre Bayburt’un 1 olan milletvekili sayısı 2’ye çıkarken, Muş’un 4 olan milletvekili sayısı ise 3’e indi.

Milletvekilleri dağılımına ilişkin hesaplamaya göre Bayburt’un nüfusu 80 bin 607’ye çıktığı, Muş’un nüfusu gerilediği için, Muş’un bir milletvekili Bayburt’a geçmiş oldu.

YSK’nin milletvekili dağılımını ilan etmesinin ardından hem Bayburt hem de Muş’taki nüfus hareketliliğini inceleyen HDP, Bayburt’un nüfusunda Cumhurbaşkanlığı seçiminde esas alınan 2013 yılı verilerine oranla 7 Haziran öncesi büyük bir artış yaşandığını belirledi. Bayburt’un 2011 yılında 76 bin 724 olan nüfusu, 2012’de 75 bin 797’ye, 2013’te 75 bin 620’ye inerken, YSK’nin 7 Haziran dolayısıyla milletvekili dağılımı yaptığı 2014 yılında birden 80 bin 607’ye çıktı.

Buna göre kentteki nüfus artış hızı yaklaşık yüzde 7 oranıyla rekor düzeye geldi.

NÜFUS ARTARKEN SEÇMEN AZALDI

Seçmen kütüklerinin kesinleştiği 8 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan verilere göre Bayburt’un seçmen sayısı kentteki nüfus artışına karşın azalması dikkat çekti. HDP, yaklaşık 9 ay önce gerçekleşen Cumhurbaşkanı seçiminde Ocak 2014 tarihli TÜİK verilerine göre YSK tarafından açıklanan seçmen sayısı 54 bin 696 olurken, kentte 5 bin düzeyinde nüfus artışı yaşanmasına karşın 7 Haziran’da oy verecek seçmen sayısının 54 bin 177’ye gerilediği de belirledi. Bayburt’un nüfusunun yaklaşık yüzde 7 artmasına karşın oy verecek seçmen sayısının yaklaşık yüzde 1 oranında düşmesi kentin demografik yapısında yaşanan çelişkiyi ortaya koydu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑