GÜNCEL

Bedelli askerlik affını getiren yasa teklifinin detayları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, bedelli askerlik affının ne zaman yasalaşacağı ve bedelli affından kimlerin yararlanabileceği merakla bekleniyordu. Yasa teklifinin detayları belli oldu.

17 Haziran 2022 Saat: 14:18
Bedelli askerlik affını getiren yasa teklifinin detayları belli oldu.
Bedelli askerlik affını getiren yasa teklifinin detayları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra AKP’nin, askerlikte bedelli affını getiren yasa teklifini hazırladığı öğrenildi. Yasa teklifinin son şekli verilerek bugün vaya en geç önümüzdeki hafta başında TBMM Başkanlığına sunulması planlandığı kaydedildi. Teklifin TBMM tatile girmeden önce hızla yasalaşması sağlanacağı belirtildi.

Yasa teklifinin kapsamına giren genç sayısının da 550 bin civarında olduğu kaydedildi. Bu gençlerin önemli bir bölümünün yasa çıktıktan sonra bedelli askerlik için başvuru yapması öngörülüyor.

Peki bedelli affından kimler faydalanabilecek?

Hazırlanan teklifte bakaya, yoklama kaçağı ya da saklı olduğu için bedelli düzenlemeleri kapsamına alınmayan gençler, bir kereliğe mahsus olmak şartı ile yasadan faydalanabilecek. Bu gençler başvurup bedelini ödemek şartı ile bedelli askerlik yapabilecek. Bu şekilde haklarında devam eden yasal süreçler de sonlanmış olacak.

Döviz ile askerlik hakkı olan yurt dışındaki Türk vatandaşlarından daha önce başvurup ücretini yatırmayan, işlemi yarım kalan yaklaşık 2 bin kişiye de af getirileceği konuşuluyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑