GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan savaş gemilerine talimatı verdi: İlk ateşi siz açmayın

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölgede sondaj faaliyetleri yürüten 'Oruç Rei

9 Eylül 2020 Saat: 09:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan savaş gemilerine talimatı verdi: İlk ateşi siz açmayın
Cumhurbaşkanı Erdoğan savaş gemilerine talimatı verdi: İlk ateşi siz açmayın

Yunanistan’ın ve bu ülkeye destek veren Fransa’nın Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan gelişmeleri BMGK’ne taşıma girişimi kapsamlı olarak ele alındı.

#2
Foto - Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre: Önceki gün yapılan kabine toplantısında, koronavirüs salgınıyla mücadelenin ardından üzerinde en fazla durulan konu Doğu Akdeniz ve Ege’deki gelişmeler oldu.

Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre: Önceki gün yapılan kabine toplantısında, koronavirüs salgınıyla mücadelenin ardından üzerinde en fazla durulan konu Doğu Akdeniz ve Ege’deki gelişmeler oldu.

#3
Foto - Kritik toplantıda Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki haklarının uluslararası hukuk açısından mahfuz olduğu belirtilerek “Bu platforma taşımaları onların haklı olduğu anlamına gelmez. Kendimize güveniyoruz, uluslararası hukuk nezdinde Türkiye haklı” değerlendirmesi yapıldı.

Kritik toplantıda Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki haklarının uluslararası hukuk açısından mahfuz olduğu belirtilerek “Bu platforma taşımaları onların haklı olduğu anlamına gelmez. Kendimize güveniyoruz, uluslararası hukuk nezdinde Türkiye haklı” değerlendirmesi yapıldı.

#4
Foto - Toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Guterres’e yakın zamanda mektup yazdığını da hatırlattı. Bakan Çavuşoğlu hem kendisinin, hem de tüm diplomatik yollar kullanılarak uluslararası ve ilgili kurumlara “Ön koşulsuz Yunanistan otursun, tezine güveniyorsa anlatsın... Hangi uluslararası hukukta hangi hakları varmış, bizim ne haklarımız varmış. Biz konuşmaya varız” mesajı verildiğini kabineye aktardı. Toplantıda bakanlar tarafından Doğu Akdeniz’de çalışmalarını sürdüren Oruç Reis gemisine bir saldırı girişimi olursa nasıl adım atılacağına dair bazı sorular da yöneltildi. Bu konuda “Oruç Reis gemisini koruma görevi yürüten savaş gemilerine ilk ateşi açmama ve karşı taraftan herhangi bir hamle gelmesi durumunda gereğini yapma konusunda talimatların verildiğini” bilgisi paylaşıldı.

Toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Guterres’e yakın zamanda mektup yazdığını da hatırlattı. Bakan Çavuşoğlu hem kendisinin, hem de tüm diplomatik yollar kullanılarak uluslararası ve ilgili kurumlara “Ön koşulsuz Yunanistan otursun, tezine güveniyorsa anlatsın... Hangi uluslararası hukukta hangi hakları varmış, bizim ne haklarımız varmış. Biz konuşmaya varız” mesajı verildiğini kabineye aktardı. Toplantıda bakanlar tarafından Doğu Akdeniz’de çalışmalarını sürdüren Oruç Reis gemisine bir saldırı girişimi olursa nasıl adım atılacağına dair bazı sorular da yöneltildi. Bu konuda “Oruç Reis gemisini koruma görevi yürüten savaş gemilerine ilk ateşi açmama ve karşı taraftan herhangi bir hamle gelmesi durumunda gereğini yapma konusunda talimatların verildiğini” bilgisi paylaşıldı.

#5
Foto - Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, faaliyet yürüteceği alan için 12 Eylül'e kadar devam edecek yeni bir Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan edilmişti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, faaliyet yürüteceği alan için 12 Eylül'e kadar devam edecek yeni bir Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan edilmişti.

#6
Foto - İlgili bölgeye dair ilanda daha önce çalışmaların 1 Eylül'e kadar sürdürüleceği açıklanmıştı. Yeni bildiriyle Oruç Reis'in görev süresi 11 gün uzatılmış oluyor.

İlgili bölgeye dair ilanda daha önce çalışmaların 1 Eylül'e kadar sürdürüleceği açıklanmıştı. Yeni bildiriyle Oruç Reis'in görev süresi 11 gün uzatılmış oluyor.

#7
Foto - Buna göre Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütüyor. Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Buna göre Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütüyor. Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

#8
Foto - Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan sondaj gemisinde, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması gerçekleştirilebiliyor.

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan sondaj gemisinde, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması gerçekleştirilebiliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑