MAGAZİN

DEMET TEKİN YENİ ÇALIŞMASI “KATRE” TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA

Bir çok farklı müzik türündeki çalışmalarıyla müziğe hizmet eden Demet Tekin, “Katre” albümü ile dikkat çekiyor.

14 Mayıs 2024 Saat: 09:05
DEMET TEKİN YENİ ÇALIŞMASI “KATRE” TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA
DEMET TEKİN YENİ ÇALIŞMASI “KATRE” TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA

Türkü forumundaki eserlerini elektronik alt yapı ile farklı bir çalışma gerçekleştiren Demet Tekin, albümünü Yeni Kapı Müzik etiketi ile çıkardı. Albümde Aranjör Ali Akaçça ve DJ Kaan Can ile çalıştı. Yedi eserin yer aldığı çalışmada, albüme adını verdiği “Katre” türküsüne klip çekildi.

Yönetmenliğini Ateş Savaşeri yaptığı klip, Dalyan’ın eşsiz dokusu içinde o bölgede yaşanmış efsanevi bir aşk hikayesini konu ediyor.  Dalyan’n doğası ve tarihi mekanlarında çekilen klip iki gün sürdü.

Demet Tekin, sözleri İbrahim Açılan bestesi kendisine ait olan “Katre” adlı türkü forumdaki çalışmasıyla müziğe farklı renkler katmaya devam ediyor.

“Müziğin hepimizin hayatındaki yeri ve önemi çok büyüktür” diyen sanatçı düşüncelerini şöyle paylaşıyor:“ Türkü kelimesi, Türk adının sonuna, "î" ekinin getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. "Türkî”, Türk’e özgü anlamında kullanılır. Türküler çoğu kez, bir doğa olayı, bir kahramanlık, bir aşk ya da ölüm gibi insanları derinden etkileyen olaylar karşısında doğar ve yayılırlar. Kendine özgü ve belirli bir ezgi ile söylenmiş, hece ölçüsüyle yazılmış ve zamanla yöresel özellikler edinmişlerdir. Türkülerin büyük çoğunluğu anonimdir, ağızdan ağıza söylenirken ilk söyleyeni kaybolmuştur.. Kültürümüzü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak amacı ile Anadolu ezgileriyle eserler üretmeye çalışmaktayım. Bu türküleri akustik olarak kaydettik. Bu çalışmada, genç nesillere ulaşabilmek için elektronik alt yapılı çeşitlemeler de yapmış olduk.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑