DENİZ

Denizüstü havalimanının yüzde 25'i tamamlandı

Türkiye'nin deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı inşaat çalışmalarının yüzde 25'lik bölümünün tamamlandığı, inşaat alanına 7,5 milyon ton taş döküldüğü bildirildi

1 Mart 2013 Saat: 09:27
Denizüstü havalimanının yüzde 25'i tamamlandı
Denizüstü havalimanının yüzde 25'i tamamlandı
Ordu Vali Yardımcısı ve Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak, havalimanı inşaatında çalışmaların hızlandığını söyledi. 2013 yılı içerisinde belirlenen hedeflere ulaşılması noktasında gece gündüz demeden çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bayrak, "İnşaatın yüzde25'lik bölümü tamamlandı" dedi. Her geçen gün havalimanı inşaatının tamamlanmasıyla heyecanlarının ikiye katlandığını vurgulayan Bayrak, şöyle devam etti:
 
"Havalimanı inşaatında yüzde 25'lik bölümün tamamlanmasıyla bugünlerde ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Projede yüzde 25'in bitmiş olması, önemli bir bölümünaşılmış olduğu anlamına geliyor. Açıkçası projenin bitime yaklaştığı her gün daha da heyecanlanıyoruz. Çünkü yıllarca süren bu hasretin havalimanı tamamlandığında dineceğini biliyoruz. Havalimanı inşaatında üçüncü taşeron firmanın da devreyegirmesiyle günlük taşınan taş miktarı 50 bin tona yaklaştı. Yağışlı havalararağmen taşeron firmalarımız ve yüklenici firmamız gece gündüz demeden taşocaklarından çıkan malzemeleri dolgu alanına naklediyor."

"7 milyon 500 bin ton taş döküldü"
 
Ordu-Giresun Havalimanı inşaat alanına dökülen taş miktarının günden güneartış gösterdiğini vurgulayan Bayrak, şu bilgileri verdi:

"Son aldığımız rakamlara göre havalimanı inşaatına 7 milyon 500 bin tontaş taşınıp döküldü. Bu da toplamda taşınacak taş miktarının dörtte birine tekabül ediyor. Buraya yaklaşık 30 milyon ton taş dökülmesi planlanmakta. Mevcuttaş ocakları yeterli. Haliyle bu taş ocaklarından taşınacak 30 milyon ton taşla buradaki dolgu işlemleri tamamlanacak. Pist dolgusu da devam ediyor. Toplamda 3 bin metre olacak pist dolgusunun 600 metresi geçildi. Yine dış koruyucu mendirekte de yaklaşık 2 bin 700 metre tamamlandı. Burada da 4 bin metreye doğru hızlı bir şekilde ilerleniyor. Son olarak dip taramasında da yaklaşık 200 bin metreküp tarama gerçekleşti."
 
"2013'te pist dolgusu tamamlanacak"

Yemen Bayrak, proje kapsamında 2013 yılı hedeflerinin pist dolgusu ile koruyucu mendireğin tamamlanması olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bunların yanında üst yapı inşaatının da tamamlanması için gerekliişlemlerin başlatılması amaçlanıyor. İnşallah gerekli ihaleler yapılarak üst yapıinşaatı da başlayacak. 2013 yılında bu hedeflerin yerine getirilmesi planlanmakta. Bütün çalışanlar da bu hedef doğrultusunda çalışmalarını yürütmekte."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑