EKONOMİ

Dolarda büyük hareketlilik: 13 lira birden değişecek

Serbest piyasada doların hareketliliği azalmaya devam ederken ünlü ekonomist dolar kuruna ilişkin dikkat çeken ifadelere yer verdi.

28 Mayıs 2024 Saat: 09:26
Dolarda büyük hareketlilik: 13 lira birden değişecek
Dolarda büyük hareketlilik: 13 lira birden değişecek

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, doların Serbest piyasada doların hareketliliği azalmaya devam ediyor. Merkez Bankası'nın rezervlerindeki artış ve Türkiye'nin risk primindeki düşüş, dolar kurunun yatay seyretmesine katkı sağlıyor. Likidite sterilizasyon adımlarının da etkisiyle doların seyri durağan kalıyor.

BEKLENTİLERİN ÖTESİNDE DOLAR SEYRİ

Beklentilerin aksine, dolar fiyatları hızla yükselmedi ve belirli bir stabilite sergiledi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, piyasadan döviz alımının sürmesinin olası düşüşleri engellediğini belirtti.

Şimşek, "Dolar kuru yıl sonunda 40 TL olur" beklentilerine karşı çıkarak, doların belirli bir seviyede tutulmasının önemine dikkat çekti.

YENİ HAFTANIN BAŞLANGICINDA DÖVİZ KURLARI

Haftanın ilk gününde döviz kurları durağanlığını koruyor. Serbest piyasada dolar 32,21 TL civarında işlem görürken, euro ise hafif bir yükselişle 34,98 TL seviyesinden alıcı buluyor.

“İŞLER KARIŞABİLİR”

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, doların mevcut seviyelerde tutulmasının sürdürülebilir olmadığını belirtirken, Zelyut, "Doları 32 lirada tutmak bir başarı mı? Dolar 20 liralara düştü de biz mi görmedik?" diyerek, doların gerçek değerinin göz ardı edildiğini savunuyor ve Eylül ayında ciddi artışlar beklediğini ifade etti.Zelyut, "Doları 32 lirada tutmak bir başarı değil. Asıl başarı doları 17 liraya düşürmektir. Dolar 17 lira olursa enflasyon düşer," diyerek doların Eylül ayında 45 TL’yi aşacağını öngördü.YouTube hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dışa bağımlı bir ekonomiye sahip olduğunu ve bunun bedelini ağır ödediğini belirtti. "Kur düşmeden neyin zaferidir bu? Gelen para ihracatı artırdığımız için mi geliyor? Hayır, büyük bir maliyetle bu sıcak parayı getiriyorsunuz.Tefecileri zengin ederek kuru 32 lirada tutmak başarı değildir. Sıcak para hızla çıkınca ne olacak? Yerli yatırımcı yine dolara yönelecek. Eylül ayında işler karışacak ve enflasyonda ciddi problemler olacak.Dolar, Euro ve akaryakıt fiyatları 45 TL’yi aşacak. Kurun 32 lirada kalmasının yükünü vatandaşın üzerine yıkıyorsunuz. Bütçe açığını kapatmak için KDV ve ÖTV'yi artırmaya devam edeceksiniz. Enflasyon yükseldikçe kur da yükselecek."


YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑