EKONOMİ

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan vatandaşa müjde: Faturalara yansıyacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ikili anlaşmalar çerçevesinde sehven ya da kasıtlı olarak EPİAŞ’a yapılan gerçek dışı bildirimler sebebi ile 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 liranın geri ödenm

19 Ocak 2023 Saat: 13:03
EPDK Başkanı Mustafa Yılmazdan vatandaşa müjde: Faturalara yansıyacak
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan vatandaşa müjde: Faturalara yansıyacak

EPDK tarafından yapılan açıklamada da faiziyle birlikte 11 milyar lirayı aşan bu meblağın Azami Uzlaştırma Fiyat (AUF) mekanizmasının doğası gereği maliyet düşüşü olarak doğrudan tüketicilerin faturalarına yansıyacağı ifade edilmişti.

#2
Foto - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan vatandaşa müjde: Faturalara yansıyacak

"TÜKETİCİLERİN MALİYETLERİNDE DÜŞÜŞ ANLAMINA GELİYOR" - Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Yılmaz, 40 şirketin bu meblağı mutlak surette geri ödeyeceğini idari soruşturma sürecinin ise ayrıca yürütüldüğünü vurguladı.

#3
Foto - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan vatandaşa müjde: Faturalara yansıyacak

EPDK Başkanı Yılmaz'ın açıklaması şu şekilde:

#4
Foto - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan vatandaşa müjde: Faturalara yansıyacak

“Basında yer alan AUF mekanizması için yürütmeyi durdurma kararı çıktığı yönündeki haberler de doğru değil. Bu tip haberlere itibar edilmemeli. AUF konusunda hukuki açıdan hiçbir tereddüdümüz söz konusu değil. Şirketlerin büyük kısmı geri ödeme sürecini başlattı. Kararımızın tebliğinin üzerinden 1 hafta geçmeden 1 milyar liraya yaklaşan bir kısmı tahsil edildi. Şu unutulmamalı: Bu bir ceza değil haksızca alınmış bir meblağın geri iadesi. Ödemeye yanaşmayan şirket olursa EPİAŞ’taki alacaklarından ve teminatlarından keseceğiz. Yani ya ödenecek ya ödenecek. Birileri inanmak istemeyebilir ama 11 milyarı lirayı aşan bu meblağ AUF havuzundan bütün tüketicilerin maliyetlerinde düşüş anlamına geliyor. Umuyorum bundan sonra bütün şirketlerimiz AUF konusunda en az EPDK kadar hassas davranır.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑