YAŞAM

İmam nikahlı eşi nüfus kaydında teyzesi görünüyor

Muş'ta şoförlük yapan Hakan Erkul, imam nikahlı eşine, nüfus kaydında teyzesi olarak göründüğü için resmi nikah kıyamadı.

24 Şubat 2017 Saat: 16:39
İmam nikahlı eşi nüfus kaydında teyzesi görünüyor
İmam nikahlı eşi nüfus kaydında teyzesi görünüyor

Muş'ta bir kişi, imam nikahlı eşine, nüfus kaydında teyzesi olarak göründüğü için resmi nikah kıyamadı. Hasköy ilçesinde otobüs şoförlüğü yapan Hakan Erkul (28), gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 yıl önce amcasının kızı Songül Erkul (23) ile imam  nikahıyla evlendiğini söyledi.

Bu evliliklerinden 3 çocuklarının dünyaya geldiğini anlatan Erkul, şöyle konuştu: "İlk çocuğumuz doğduktan sonra resmi nikah işlemlerini yapmak için  İlçe Nüfus Müdürlüğüne gittik.Burada kayıtlarda eşimin, annemin kız kardeşi  olarak göründüğü ortaya çıktı. Bu nedenle nikah işlemlerimiz yapılamadı. Konuyu  araştırdık. Dedem eşine nikah yapmamış. Aynı zamanda kayınpederim olan amcam da annemi kızı olarak kendi üzerine kayıt ettirmiş. Yani annem ile eşim kayıtlarda  kardeş görünüyor. Amcam da hayatını kaybetmişti."

Erkul, olayın fark edilmesi üzerine annesinin mahkemeye başvurarak ismini Hanımşah Sezgin olarak değiştirdiğini ancak sistemde annesi ve eşinin babasının aynı kişi olarak göründüğü için yine evlilik işlemini gerçekleştiremediklerini dile getirdi. Resmi nikah kıyamadıkları için çocuklarının kendisinin sosyal  haklarından faydalanamadığını belirten Erkul, bu durumun düzeltilmesini istedi. Songül Erkul ise 7 yıldır evli olmalarına rağmen kimlikte halen  "bekar" olarak göründüklerini anlattı.

Bu durumdan en çok çocuklarının olumsuz etkilendiğini vurgulayan  Erkul, "Eşim sigortalı olduğu halde çocuklarım bundan faydalanamıyor.  Çocuklarımın başta Hastane ve okul olmak üzer tüm işlemlerini ben yapıyorum.  Büyük sıkıntılar yaşıyorum. Bu nedende evlenme işlemlerimizin bir an önce  yapılmasını istiyoruz." dedi. Muş Nüfus Müdürü Yaşar Coşkun ise resmi kayıtlara göre Songül Erkul'un  Hakan Erkul'un teyzesi olarak göründüğünü söyledi. Coşkun, Hakan Erkul'un, annesinin ismini değiştirdiği mahkeme kararını  kendilerine getirmesi durumunda konuyu yeniden değerlendirebileceklerini ifade  etti.
 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑