GÜNCEL

İZNİK’TEN DÜNYAYA BİRLİK VE KARDEŞLİK MESAJI

29 Eylül - 2Ekim 2022 tarihleri arasında İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları, 102 ülkeden 3000’ün üzerinde sporcuya ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla start alan organizasyonda 13'ü yarışma, 30'a yakını da gösteri olmak

7 Ekim 2022 Saat: 17:32
İZNİK’TEN DÜNYAYA BİRLİK VE KARDEŞLİK MESAJI
İZNİK’TEN DÜNYAYA BİRLİK VE KARDEŞLİK MESAJI

İznik Gölü'nün kıyısında yaklaşık 500 bin metrekarelik alanda "Gelenekten Geleceğe Bir'iz!" sloganıyla organize edilen oyunlarda, 4 gün boyunca kültürel, sanatsal, geleneksel sporlar, gastronomi, el sanatları ve çocuk oyunları misafirlerle buluştu. Etkinlikleri 1 milyona yakın yerli ve yabancı ziyaretçi takip etti.

--------

Dünya Göçebe Oyunları’nın 4’üncüsü bu yıl 29 Eylül – 02 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan organizasyon, 4 günde yaklaşık 1 milyon yerli ve yabancı misafiri ağırladı.

Göçebe kültür yaşam tarzını korumak ve ata sporlarını yaşatmak amacıyla ilki 2014 yılında Kırgızistan’da düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, üç kez bu ülkede gerçekleştirildikten sonra bu yıl Türkiye’de yapıldı. Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl ertelenen 4. Dünya Göçebe Oyunları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla başladı. 4. Dünya Göçebe Oyunları spordan sanata, gastronomiden geleneksel sporları deneyimlemeye kadar birçok etkinliği içerisinde barındıran, geleneksel spor dallarında dünyada tek ve ilk olma özelliğine sahip.

AMAÇ KÜLTÜREL VE TARİHİ MİRASI KORUMAK

4. Dünya Göçebe Oyunları; dünyanın dört bir yanından halkların kültürel ve tarihi mirasını korumayı, kültürlerarası iletişimi, dostluk ve uyumu güçlendirmeyi hedefliyor. Çok yoğun ve olağanüstü gayretle gerçekleştirilen hazırlık çalışmalarının ardından başlayan oyunlarda atlı oyunlardan ulusal güreşlere, okçuluktan gastronomiye, geleneksel sanatlardan sahne sanatlarına, çocuk oyun alanlarından etno pazara kadar farklı etkinlikler gerçekleştirildi. 102 ülkeden 3000’den fazla sporcunun katıldığı etkinlik aynı zamanda Türkiye’nin kültürel diplomasisinin güçlenmesine, Bursa ve İznik'in daha iyi tanınmasına ve dünya çapında hak ettiği şöhreti kazanmasına da katkı sağladı.

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPTI

4. Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kazakistan Meclis Başkanı Yerlan Koşanov, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 4. Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Hakan Kazancı, 4. Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanvekili Abdülhadi Turus ile yerli ve yabancı çok sayıda yönetici katıldı. Yurt içi ve yurt dışından 500’ün üzerinde gazetecinin takip ettiği etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "4. Dünya Göçebe Oyunları dolayısıyla katılımcılar arasında gelişen pozitif enerjinin hepimize yeni bir kültürel diplomasi kapısı açacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Ülkemizin mavi incisi İznik'ten spora, sanata, kültüre ortak geleceğimize gönül veren tüm kardeşlerime selamlarımı gönderiyorum. Göçebe Oyunları'nın ilki 2014'te Kırgızistan'da yapılmıştı. Sonraki iki oyun 2016 ve 2018'de Kırgızistan ev sahipliğinde düzenlendi. Her 2 yılda bir düzenlenen oyunların 4.sünde İznik'teyiz. 2020 yılında gerçekleştirilecekti. Ülkemizi de etkilen Covid -19 salgını nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. İnsan toplulukları, binlerce yıl boyunca bulundukları yerden ayrılarak yeni hayat aramışlardır. Sürekli veya mevsime göre değiştirerek, hayatlarını sürdüren topluluklar da vardır. Bu yolculuklarda birbirini etkilemişlerdir. Bugün hala kültürün ve insani ilişkilerin taşıyıcısı göçlerdir.”

"GÖÇEBE KÜLTÜRÜNÜN YİTİP GİTMESİNE RIZA GÖSTEREMEYİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti: “İnsanlığın binlerce yılına damga vuran kültürün yitip gitmesine rıza gösteremeyiz. Göçebe kültürünün yaşatılmasında fayda görüyoruz. İstiklalimizin güvencesi olarak Toros dağlarında dumanı tüten yörük çadırını ifade ediyoruz. Pek çok deneyimi gençlerimize ve misafirlerimize yaşatacak olan oyunları düzenleyenleri tebrik ediyorum. Katılımcılara başarılar diliyorum. Dostlarımıza da teşekkür ediyorum. Bölgemizin krizlerle kavrulduğu bu dönemde, barışı yardımlaşmayı esas olan bu oyunları özgür bir işbirliği platformu olduğuna inanıyorum. Oyunlara katılan ülkelerle kurduğumuz münasebetlerin yeni bir kültürel diplomasi kapısı açacağını düşünüyorum. 102 ülkeden, 3 binden fazla sporcunun katılması bu umudumuzu yeşertiyor. Gastronomi programlarında 20 ayrı ülkenin mutfak lezzetleri katılımcılarla kavuşacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından vatandaşlar, katılımcı ülkelerden gelen sporcular ile geleneksel dansçıların muhteşem görsel şovunu ve havai fişek gösterilerini izlediler.

HEM DENEYİMLEDİLER HEM EĞLENDİLER

Takip eden günlerde de oyunlar için hazırlanan alanda el sanatları atölyeleri, yöresel tanıtım çadırları ile uygulamalı atölyelerde vatandaşlar, kültür ve sanat alanında farklı deneyimler yaşadı. Gastronomi bölümünde evrensel tatları deneyimleyen misafirler, yöresel ikramların yanı sıra İznik Köylü Pazarı'ndan da alışveriş yapma imkanı buldu. Alana gelen misafirler ve çocuklar binicilik, okçuluk, geleneksel çocuk oyunları, çocuk obası sanat atölyeleri, izcilik ve hippoterapi (Atlı terapi) alanlarında eğlenceli anlar yaşadı. Bilhassa çocuklar, yapılan etkinliklerde ok atmadan at binmeye, aşık oyunundan Anadolu Masalları’na kadar birçok alanda doyasıya eğlendi. Çocuk Obası'nda çocuklara Anadolu Masalları anlatılırken diğer taraftan da at binme imkanı sunuldu. Tamamen çocuklara özel olarak hazırlanan alanda ise ok atmayı öğrendiler.

Etkinlikler boyunca ziyaretçiler Kıraç, Mustafa Ceceli ve Arslanbek Sultanbekov gibi ünlü sanatçıların konserlerini izleyerek keyifli anlar yaşadılar.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP ZİYARET ETTİ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan’ın tamamına nezaret ettiği Dünya Göçebe Oyunları alanı TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından da ziyaret edildi. Yerli ve yabancı misafirlerle tek tek ilgilenen ve daha sonra alanı gezen Meclis Başkanı Şentop, alanla ilgili Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile Dünya Göçebe Oyunları Komite Başkanı Hakan Kazancı ve heyetten bilgi aldı. Şentop, renkli görüntülere sahne olan ve katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği stantları da tek tek ziyaret etti.

GÖRKEMLİ KAPANIŞ TÖRENİ

4. Dünya Göçebe Oyunları’nın son gününde, sponsorlar için tören düzenlendi. Törene Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Azamat Zhamankulov, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, Dünya Göçebe Oyunları Hazırlık Komitesi Başkanvekili Abdulhadi Turus ile sporcular katıldı.

KASAPOĞLU: ÇITAYI ÇOK FARKLI BİR NOKTAYA TAŞIDIK

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu törende yaptığı konuşmada, Göçebe Oyunları'nı bu yıl farklı bir noktaya taşıdıklarını belirterek organizasyonda emeği geçenleri tebrik etti.

Seyircilere de teşekkür eden Kasapoğlu şunları söyledi:

“Bu geleneksel oyunların bundan sonra daha güçlü bir ivmeyle, bu özel emanetin yarınlara daha güçlü bir şekilde taşınacağının başlangıcıydı ve ülke olarak Göçebe Oyunları tarihinde bu çıtayı çok farklı bir noktaya taşıdık. İşte bu çıtanın bu noktaya taşınmasında elbette halkımızın, milletimizin ilgisi bambaşkaydı ama bununla birlikte işte burada görmüş olduğunuz paydaşlarımızın katkısı, bu anlamdaki özverileri apayrı bir tarih yazdı. Ben her birini özellikle tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonra daha güçlü bir şekilde tıpkı diğer branşlarda olduğu gibi geleneksel branşlarda da gelenekten geleceğe 'bir' olarak devam edeceğimizi özellikle belirtiyorum. Bu oyunların kazananı kardeşlik, sevgi, saygı, birlik ve beraberliktir."

BİLAL ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da organizasyona destek olanlara teşekkür etti. Organizasyonun düzenlenmesinde Bursa Büyükşehir ve İznik belediyeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının katkıları olduğunu aktaran Bilal Erdoğan, "Geleneksel sporların arkasında diğer alışılagelmiş spor endüstrisinin arkasındaki sponsor desteği henüz yok. Onun için işte halkımızın bu kadar teveccühüne ulaşan, bu kadar teveccühünü karşılayan geleneksel sporlarımızı ve oyunlarımızı, kendi kültürümüzü desteklemekte öncü olan bu kurumlarımız için ayrıca bir alkış istiyorum. Oyunlar vesilesiyle Bursa'dan tüm dünyaya barış ve birlik mesajı verdik" ifadelerini kullandı.

BAYRAK KAZAKİSTAN'A DEVREDİLDİ

Konuşmaların ardından 5. Dünya Göçebe Oyunları'nı düzenleyecek Kazakistan'a devir teslim töreni yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, bir sonraki oyunları düzenleyecek Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev'e içinde su bulunan çini işlemeli ibrik verdi. Bakan Kasapoğlu'nun verdiği ibriği sahneye oyunların maskotu olan yavru kurt "Ötüken" getirdi.

TÜRK SPORCULAR 23 MADALYA İLE BİRİNCİ OLDU

Dünya Göçebe Oyunları’nda Türkiye 23 madalya ile birinci olurken Kırgızistan 11 madalya ile ikinci oldu. İranlı sporcular 5 madalya ile 3. olurken onları 4’er madalya ile Özbekistan ve Moğolistan takip etti. Azerbaycan ve Kazakistan’dan gelen sporcular ise 3’er madalya kazanırken Türkmenistan, Gagavuzya, Gürcistan, Moldova, Kanada, Macaristan ve Slovakya’dan katılan sporcular 1’er madalya kazandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑