YAŞAM

Kastamonu'da mantar şenliği

Baharla birlikte mantarlar da uyandı. Kastamonu Geleneksel İksir Daday-Ballıdağ Mantar Şenliği'nde ünlü mantarbilimci Jilber Barutçiyan eşliğinde bölgenin birbirinden ilginç ve lezzetli mantarları da keşfediliyor...

22 Mart 2016 Saat: 13:33
Kastamonu'da mantar şenliği
Kastamonu'da mantar şenliği

Tel Tel, Koç, Domalan, Kuzu, Ayı Mantarı, Kuzu Göbeği, Kanlıca, Cincile... Bunlar Kastamonu’da bulunan mantar çeşitlerinden... Dünyanın bir çok köşesinde olduğu gibi Anadolu’da da yüzlerce mantar türü var. Ancak bazı mantarlar zehirli, hatta öldürücü olabiliyor. Mikoloji bir diğer adıyla mantarbilim, 'Mantarların dünyasını, genetiklerini, özelliklerini ve tüm kullanım alanlarını inceleyen bir bilim dalı.' Ve bu işin uzmanları var. Mikolog/mantarbilimci Jilber Barutçiyan, bu isimlerin başında geliyor.
Mantar türleri bakımından oldukça zengin olan bölgelerimizden biri de Kastamonu ve çevresi. Jilber Barutçiyan rehberliğinde gerçekleşecek Geleneksel İksir Mantar Şenliği'nde, Daday-Ballıdağ’a yürürken aynı zamanda Jilber Bey’in vereceği bilgiler ışığında mantar toplanıyor. Öğlen yemeğinde mangal keyfi yapılıyor. Ardından da toplanan mantarlar hakkında Jilber Barutçiyan’ın vereceği seminer ile farklı mantar türlerini tanıma fırsatı yakalıyor. Mantarların gizemli dünyasına bir nebze de olsa ortak oluyorsunuz. Akşam da doğada yetişen ve yenilebilir bu mantarlarla hazırlanan yemekler tadılıyor.

Mantar Şenliği yanı sıra Kastamonu Kalesi, Kent Tarihi Müzesi, saat kulesi ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren 100 yıllık görkemli Kastamonu evi Liva Paşa Konağı, İsmail Bey Külliyesi, Daday merkezde Ali Paşa ve  Mahmut Bey camiileri, Honsalar Hamamı, Daday Hükümet Konağı ve Daday Köpekçioğlu Konağı da görülecek yerler arasında.
Tabii seyahat sırasında simit tiridi, Ecevit çorbası, mevsim salata, bandurma, ekşili pilav, mantar közleme, orman mantarları çorbası, siyez bulgurlu iksir salatası, mantarlı makarna, serpme mantarlı ekmek, kaşık helva, kiren ekşisi sos, patates tatlısı, yöreye özgü elma ekşisi, sac üzerinde ve tuğla fırında pişen etli ekmek, yayık ayranı, pelverde/erik marmeladı ezmesi gibi yöresel lezzetleri deneyimleme fırsatı buluyorsunuz.
23 Nisan tatilini dostlarınız, arkadaşlarınız, aileniz ya da tek başınıza, orman gezintisi yaparak, sepetinizi mantarlarla doldurmak hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelebilir...

KASTAMONU MANTAR ŞENLİĞİ
Kastamonu-Daday
22-24 NİSAN; 3 gün, 2 gece
Sadece 20 kişinin katılabileceği, kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu, karayoluyla yapılan bu paket programın ücreti 890TL’dan başlıyor.
www.gezgindamaklar.com
Tel: 0216 348 53 90

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑