SİYASET

Kemal Kılıçdaroğlu: Venezula'ya gidişlerinin başka bir nedeni var baronlar daha iyi bilir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. 'Evladına bir şey alamadığı için intihar eden analar babalar için bir şeyler yapmamız lazım' diyen Kemal Kılıçdaroğlu gözyaşlarını tutamadı. Kılıçdaroğlu'nun 'Venezula

14 Haziran 2022 Saat: 14:28
Kemal Kılıçdaroğlu: Venezulaya gidişlerinin başka bir nedeni var baronlar daha iyi bilir
Kemal Kılıçdaroğlu: Venezula'ya gidişlerinin başka bir nedeni var baronlar daha iyi bilir

CHP İstanbul İl başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

-Bir adalet yürüyüşü yaptık. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmamız gerekiyor. Evladına bir şey alamadığı için intihar eden analar babalar için bir şeyler yapmamız lazım.(Kılıçdaroğlu ağladı)

-Şenyaşar ailesinin hakkını savunmak suç oldu. Huzur içinde yaşamak suç oldu. Onları Saray'da bir elleri yağda bir elleri balda.

-Adalet yürüyüşü bir başlangıçtı. Sürdüreceğiz. O yürüyüş 6 lideri bir arada buluşturdu. Bu yürüyüş bitmiş değil. En son kişi adaletsizlikten şikayet etmeyinceye kadar devam edeceğiz. Bunu yapmıyorsak siyasetten ne bekliyoruz.

-Adaletsizlik öyle bir hale geldi ki... Günlük sorunlarımızı bile görmez hale geldik. Pençe operasyonundan şehitlerimiz geldi.

"Birinin buna dur demesi gerek"

-Ben size bize katılın derken sıradan bir davet olmadığını bilmenizi isterim. Adalet isityorsanız bize katılın. 

-Biri Saray'larda yaşarken biri yatacak yer bulamadığı için terminallerde yatıyorsa birinin buna dur demesi gerek. Elin oğlu yapıyorsa biz neden yapmayalım. Boşuna demiyoruz bize katılın diye. Elinizi vicdanına koyun. Bugün farklı bir noktadayız. Olay artık farklı olay evlatlarımızın geleceği artık.

-Memura, işçiye, dul yetime para vereceksin. Enflasyon oranında artır. TÜİK'e haber veriyorsun enflasyonu düşer diye. Bu mudur adalet? TÜİK'in önüne gidiyorlar hakları için her türlü şiddet.

-Emekliye, dula ne veriyorsun, enflasyonla biraz daha ezilsin diyorsun. Ona da göz dikiyorsun. Bu  mudur adalet? Öbür taraftan çetelere faizle ödüyorsun. İnsaf ya insaf.

Düşünce özgürlüğü. Gazetecilerden ne istiyorsun. Bir siyasetçi özgürlüklerden yana olmalıdır. Önce siyasetçi duyar. Bürokratik kadroyu harekete geçirirsin.

"Basın kurumunu basın infaz kurumuna çevirdiler"

-20'ye yakın gazeteciyi atıyorsun içeri. Neden? Hangi sebeple?

-Evrensel gazetesine ilan verdirmiyorsun. Basın kurumunu basın infaz kurumuna çevirdiler. Saray'dakiler rahatsız diye mi vermiyorsun. Yeni Asır gazetesine de öyle. Günlerdir ilan verilmiyor.

-Derdimiz çok ama çözülemeyecek derdimiz yok.

-Firmaları aradım. 9 ayda mazotun fiyatı 29 liraya çıkmış. Kurban bayramında öğrenci nasıl gidecek meleketine?

-İstanbul otogarında günde 2500 otobüs sefere çıkıyordu. Bugün 1200. Gidemiyor yolcu yok, pahalı çünkü. Ne olacak peki bunları hali? Memleketi bu hale kim düşürdü?

-5'li çeteyi nasıl zengin ederim diye uğraşacaksın. Nefes alamıyoruz. Akaryakıttan alınan vergi son aylarda 7 kat arttı. Her akaryakıt yeri vergi dairesi.

-En son yapılan anket 'Cumhurbaşkanı olsanız hangi alana yatırım yaparsınız' diyor. Yüzde 73,5 tarıma yatırım yapardım diyor. AKP seçiminde bu oran yüzde 60'larda MHP seçmeninde yüzde 70'lerde. Neden çünkü açlığı hissediyorlar.

"Venezula'ya gidişinin başka bir nedeni var"

-Şimdi de çıkmış Venezula diyor. Venezula'ya gidişinin başka bir nedeni var. Bunu baronlar daha iyi bilir.

-Elektriği ücretsiz vereceğiz. Çiftçi gelir elde edecek. Hak ettiği vergiyi yani yüzde 1'i vereceğiz çiftçiye.

-Enflasyon sorunu yok pahalılık var diyor. Arasındaki ilişkiyi de bilmiyor.

15 milyon kişi yetersiz besleniyor. Ayrıca son 3 ayda 500 bin kişi daha eklendi. 5 yaş altı bebeklerin de yüzde 6'sı yetersiz besleniyor. Gariban ailelerin çocuklarının boyu yetersiz beslendikleri için kısa. Farkındalar mı? Hayır.

Saray'dakilerin çocukları milyon dolarları transferle uğraşıyorlar

-Mazlumun dünyasında kıyamet kopuyor zalim Saray'da sefa sürüyor.

-Saray'dakilerin çocukları milyon dolarlarıtransferle uğraşıyorlar. Nasıl çiftlikler satın alırız. Nasıl yurtlar yaptırırız adı altında.

"Erdoğan bir küfürbazdır"

-Erdoğan bir küfürbazdır. Kişi kendinden bilir ya işi. Milletin dilinden konuşuyorum diyor. Milletimize de iftira atıyor. Bu millet asil bir millettir. Bu küfrü burada söyleyemeyeceğiz. Onun düştüğü çukura düşmeyeceğiz.

-Bu küfür üzerine genç mühafazakar kadınlara tekrar seslenmek istiyorum. Bugün bunu söyleyen yarın hayat tarzınız üzerinden küfredecek. İstanbul sözleşmesi sizden çıktı. Sizin eseriniz.

-Nafaka kalksın kadın baskı altında ezilsin istiyorar. Radikaller Erdoğan'ı tehdit edip kadına zulmetmeyi sağladılar. Yarın sana bambaşka yasaklar getirecekler. Onun için dur dememiz gerek. Bize katılın hakkınızı teslim alın. Birlik olalım. CHP eski CHP değildir. 

"Biz daha ölmedik sizin ne mal olduğunuzu biliyoruz"

-Biz daha ölmedik sizin ne mal olduğunuzu biliyoruz. Biz kelle koltukta muhalefeti yapacağız. Beni destekleyenler de var. Her türlü baskıya karşı kalemlerini satmadılar.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑