SİYASET

Kılıçdaroğlu, Yerebatan Sarnıcı açılışında konuştu: İstanbul’un sırtında bir hançer var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, restorasyon çalışmaları İBB tarafından tamamlanan Yerebatan Sarnıcı’nın açılışında; “İstanbul’un sırtında bir hançer var ve o hançeri çıkartmak için büyük bir özveriyle çalışan büyükşehir belediye başkanımız var” dedi.

23 Temmuz 2022 Saat: 11:59
Kılıçdaroğlu, Yerebatan Sarnıcı açılışında konuştu: İstanbul’un sırtında bir hançer var
Kılıçdaroğlu, Yerebatan Sarnıcı açılışında konuştu: İstanbul’un sırtında bir hançer var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu restorasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tamamlanan Yerebatan Sarnıcı'nın açılış töreninde konuştu.

ANKA'nın haberine göre; törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Yargıtay tarafından siyasi parti üyeliği kaldırılan Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu katıldı.

“KENTE İHANET ETTİKLERİNİ AÇIKÇA ÇIKIP SÖYLEDİLER”

Açılışta konuşan Kılıçdaroğlu, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir kentin, büyükşehir belediye başkanı olmanın sıradan bir olay olmadığını ifade ederek, "Üstelik bu kent o kadar hor kullanıldı ki… Ülkeyi yönetenler ve aynı zamanda bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yönetenler, kente ihanet ettiklerini açıkça çıkıp söylediler. İstanbul’un sırtında bir hançer var ve o hançeri çıkarmak için büyük bir fedakarlıkla, özveriyle çalışan büyükşehir belediye başkanımız var. Dolayısıyla hepinizin huzurunda belediye başkanımıza yürekten teşekkür ederim. Böyle güzel bir eseri yeniden İstanbullulara ve dünyaya kazandırdığı için" dedi.

“KADİM KÜLTÜRÜ ‘ÇANAK, ÇÖMLEK’ DİYE TANIMLIYORSANIZ KENTİN DEĞERİNİ BİLMİYORSUNUZ DEMEKTİR”

"Beni üzen bu görkemli ve kadim kültüre sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yöneten kişinin, bir kazı sonucu ortaya çıkan tarihi eserleri ‘çanak, çömlek’ diye tanımlamış olmasıdır" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Eğer siz tarihi, kadim kültürü ‘çanak çömlek’ diye tanımlıyorsanız, kentin değerini bilmiyorsunuz demektir. Sekiz bin yıllık bir kentin ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Kentin silueti kadar, kentin yeşilliği kadar, tarihi dokunun korunması kadar; o mirasın gelecek kuşaklara aktarılması da büyük bir önem taşıyor. Dolasıyla bu eserlerin onarılması başlı başına özen göstermemiz gereken bir alandır. Bunu da yapıyor, büyükşehir belediye başkanımız…" ifadelerini kullandı.

“BU KENTİ YAŞATMAK HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİ OLMALIDIR”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Başkan, belli yerlere davet edilmediğini ifade etti. Bir ülkeye değil, kadim İstanbul kentine, biz ihanet ettik diyen kişiler, o hançeri çıkaran belediye başkanını yanlarında görmek istemezler. Siz hançeri çıkarıyorsunuz, bir kadim kültürü yaşatmaya çalışıyorsunuz.

İstanbul’u yaşatmak, sadece İstanbullular için değil, dünya için çok önemli ve çok değerlidir. İstanbul aslında kendisi bir dünya mirası kenttir. Bu kenti yaşatmak kentin bozulan dokusunu düzeltmek; elbette hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bu görevi yerine getiren, getirmeye çalışan bütün engellemelere rağmen başarılara imza atan belediye başkanımızı tekrar yürekten kutluyorum.”

Kılıçdaroğlu ve heyet, daha sonra; Yerebatan Sarnıcı’ndan incelemelerde bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑