GÜNCEL

KMKB Prof. Dr. Mehmet Okuyan'ı İftar Söyleşisinde Ağırladı

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliğinin İzmit Öğretmenevinde düzenlediği iftara katılan Tefsir Profesörü Mehmet Okuyan; Bazı dini gurupların "Bana âyet okuma" diyebilecek noktaya geldiğini ifade ederek!

24 Mart 2024 Saat: 12:12
KMKB Prof. Dr. Mehmet Okuyanı İftar Söyleşisinde Ağırladı
KMKB Prof. Dr. Mehmet Okuyan'ı İftar Söyleşisinde Ağırladı

Kuran-ı Kerim'in okunmasını engellemek maksadıyla uydurulan 'abdestsiz okuyamazsın', 'okursan çarpılırsın' gibi sözlerin tam tersinin geçerli olduğunu, asıl ona dokunmadığımızda, okumadığımızda çarpıldığımızı bu gün Ülkemizde ve tüm İslam coğrafyasında yaşanan her türlü olumsuzluğun nedeninin Kuran’a dokunmadığımız anlayarak okumadığımız için olduğunu en anlaşılır şekilde ifade etti.

MİLLİ KURULUŞLARI HER YERDE ANLATACAĞIM.
Hayalini kurduğumuz ve en önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan birlik ve beraberliğin Kocaeli’nde sağlandığını görmekten çok mutlu olduğunu belirten Mehmet Okuyan, Allah dilese idi herkesi aynı inanca aynı görüşe aynı etnik aidiyete mensup yaratabilirdi, ona hiç bir şey zor gelmez, öyle olsa idi irademizin de bir önemi kalmaz dünya da imtihan dünyası olmazdı.
Madem yüce yaradan bizi farklılıklarımız ile yarattı bunu zenginlik olarak kabul ederek ortak noktalarda buluşmak, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamanın hoş görünün yollarını aramalıyız, 100 konunun 5’inde farklı düşünüyor 95’inde aynı fikirde olduğumuz halde sanki hiç ortak noktamız yokmuş gibi ayrışmamalıyız diyerek, bu kapsamda Milli Kuruluşlar birliğinin yaptıklarını anlamlı ve değerli buluyorum katkı koyan herkesten Allah razı olsun tüm illere örnek olmanızı ümit ediyorum gittiğim her ortamda anlatacağım dedi.

RİVAYETLER AYETLERİN ÖNÜNE GEÇİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR!
"Allah"ın selamı üzerinize olsun" diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Mehmet Okuyan; İzmit'e gelmekten ziyadesiyle memnun olduğunu, zira Millî Kuruluşlar Birliği gibi her düşünceden ve her kesimden insanın bir arada bulunduğu platformların çok az olduğunu söyleyerek "Gideceğim başka yerlerde ve çıkacağım TV programlarında buna değinmek isterim" dedi.

Ramazan'da yapılacak en makbul işin Ramazan ayında indirilen Kuran-ı Kerim'in okunması olacağını beyan eden Okuyan, bunun seslendirmeden öteye geçmesi için anlayarak okumak, yani Türkçe meal veya tefsirli bir okuma olması gerektiğinin altını çizdi.

ANA KAYNAK KURAN’DIR.
"Ana kaynak Kuran'dır; önce onu okuyalım, ondan sonra isteyen istediği kitabı okuyabilir" diyen Mehmet Okuyan; Rivayetlerin Ayetlerin önüne geçmemesi gerektiğini, bu yüzden rivayet kültürünün hatta hadislerin Kuran'a arz edilmesi zaruretini anlattı.

Bir sözün Peygamber Efendimizin sözü olup olmadığını sahih hadis olup olmadığını anlamanın en iyi yolu Kuran’a başvurarak  olur diyen Okuyan, Peygamber efendimiz Kuran’a aykırı bir söz söylemez diyerek sözde hadisçileri uyardı!

Anlattıklarını hep Kuran'dan âyetler ve bunu destekleyen hadislerle süsleyen Mehmet Okuyan, "Biz atalarımızdan böyle bir şey duymadık" sözünü Kuran'da müşriklerin Peygambere söylediğini, günümüzde ise bazı Müslümanların bizim gibi Kuran'ı anlamaya ve bunun için onu yorumlamaya çalışanlara söylediklerini üzülerek beyan etti.

"Her insan, amel defterini kendi doldurur" diyen Okuyan, Cennet'in sanıldığı gibi küçük ve sanki birkaç dinî gurubun dışında kimseyi almayacak bir yer olmadığını; aksine Cehennemin dar, Cennetin ise gökler ve yerler kadar geniş olduğunu aktaran Profesör Okuyan, "En güzel söz Allah'ın sözüdür" diyerek Allah'ın kitabını anlama amaçlı okuyan ve buna uygun bir hayat yaşayanlar için Cennet vaadinin hak olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

ZEHİRLİ DİLLERE KARŞI PANZEHİR GÖREVİ GÖRÜYORSUNUZ
İftar sonrası Milli Kuruluşlar Birliğini temsilen konuşan Yücel Alpay Demir; bu coğrafyada ne Milli kimliğimize ne de İslam Dinimize düşman olanlar bitmeyecek, zararlı cemiyetlerin uzantısı olan başta İngiltere olmak üzere İslam düşmanı ülkelerden finanse edilen bazı profesyonel din tacirler kendilerini sözde bazı STK’lara ve ya “bazı” kurumlara davet ettirerek üstelik ücret bile alarak zehirli fikirlerini masum genç beyinlere akıtarak, kanın gözyaşının ve savaşların bitmediği Afganistan gibi Suriye ırak Libya gibi olmamız için ellerinden geleni yapıyorlar!

Sözde konferanslarla yetinmeyip Youtube gibi tik tok gibi sosyal mecralarda din adamı görüntüsü altında zehirli sözler yaymaya Milletimizi ayrıştırmaya Devletimizin kurucu değerlerine cumhuriyetimize ve Atatürk’e her fırsatta nefret kusanlara karşı siz ve sizin gibi münevverlerin Kur’an-ı Kerimi esas alarak yaptıkları cihat aynı zamanda zehire karşı panzehir görevi görmektedir, Allah sizlerden razı olsun, Kur’an yolculuğunuz cehaletle ve müşriklerle mücadele ile sürsün diyerek Mehmet Okuyanın yaptığı dini ve ilmi mücadeleye olan saygısını dile getirdi.

TÜM BAŞKANLAR KATILDI.
Milli kuruluşlar birliğinin düzenlediği İftar programına, Vali yardımcısı Aslan Avşarbey, Selçuklu düşünce kulübü Başkanı Süleyman Pekin, Ardahanlılar Derneği Başkanı Alpay Aydemir, Aydınlar Ocağı başkan yardımcısı Kürşat Atalay, Hürriyetçi Eğitim Sen Kocaeli şube başkanı Adem Ellialtıoğlu, Kocaeli şairler yazarlar Derneği Başkanı Taylan katak, Kocaeli sağlık çalışanları derneği başkanı Adem Yaman, Kocaeli ve Sakarya Çankırılar Federasyon Başkan yardımcısı Mustafa Çalım, Diyanet birliksen Genel Başkan yardımcısı Mehmet Ali Karadaşlı, Diyanet Birliksen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, Prof. Dr. Serdar Filiz, Prof. Dr. Tahir Serkan Irmak, Doç. Dr. Ali Talip Akpınar, Çukurovalılar Derneği Başkanı Erdoğan Davut, Yesevi Ocağı başkanı Eren Elmalı, Atatürk Düşünce Derneği Kocaeli şube başkanı Sevim Pekyörür, Kocaeli Hayırsevenler Derneği Başkan Yardımcısı Yasin Dükmen, Halk kürsüleri Derneği Başkanı Ramazan Sevinç, Okul Müdürleri, Milli kuruluşlar Birliği icra kurulu üyeleri ile Kocaeli Üniversitesi Atatürkçü düşünce kulübü öğrencileri katıldı.

İZMİT SAAT KULESİ MAKETİ VE ŞİİRLER HEDİYE EDİLDİ.
Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey tarafından Mehmet Okuyana günün anısına İzmit Saat Kulesi maketi hediye edilirken, Şair Eyüp Cüce ve Aşık Marsavi’nin şiirlerinden oluşan hediyeleri de Milli Kuruluşların genç yazarlarında Fatıma Nur Uçar ile Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Yunus Emre Karataş takdim etti.

Ayrıca program sonrasında Mehmet Okuyan Hoca'nın kitapları katılımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı; başta Kuran meali olmak üzere birçok kitap Prof. Okuyan'ın imzasına sunuldu. Ve her zaman olduğu gibi çokça hatıra fotoğrafı çekildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑