GÜNCEL

O askerlere soruşturma açıldı

Manisa’da yine 731 asker zehirlendi. Tepki gösteren erlere soruşturma açıldı. Zehirlenmelere tepki gösteren askerler hakkında disiplin işlemi başlatıldı.

19 Haziran 2017 Saat: 10:28
O askerlere soruşturma açıldı
O askerlere soruşturma açıldı

Manisa’daki askeri birlikte yaşanan zehirlenmelere tepki gösteren askerler hakkında disiplin işlemi başlatıldığı öğrenildi. Ayrıca askerlerin suç duyurusunda bulunmasını engellemek için tahlil sonuçlarının verilmediğini kaydeden CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “Kamera kayıtları taranıp askerler hakkında disiplin işlemi başlatılıyor. Askerlere baskı yapılıyor, aileler de çocuklarının askerliğinin yanmaması için susmaya zorlanıyor” dedi.

DAYAKTAN KORKTU

Önceki akşam Manisa Albay Arif Seyhun Kışlası’ndan hastaneye getirilirken tepkilerini gösteren askerler, birliklerine döndüklerinde dayak yemekten ve disiplin cezası almaktan korktuklarını dile getirmişti.

Hastanede tedavi gören askerlere, ailelerine tahlil sonuçları verilmiyor. Tahlilleri isteyenlere “mahkeme kararı getirin” yanıtı veriliyor. CHP’li Biçer, bu evrakların edinilmesi durumunda dava açılacağını bildikleri için vermediklerini kaydederek, “Bütün kamuoyunun bu çocuklara destek olması gerekiyor. Kuzularımızı yandaş kurtlara yedirmeyelim. Aileler korkutuluyor. 23 Mayıs’taki zehirlenme olayında yaşamını yitiren er Hüsnü Özel’in ailesi bile korku nedeniyle suç duyurusunda bulunamıyor” dedi.

11 BİRLİK DAHA VAR

Kışlaya yemek sağlayan Rota Yemekçilik’in 21 çalışanı gözaltına alındı. Şirketin de sözleşmesinin feshedildiği açıklandı. Ancak şirketin 6. kez isim değiştirdiğini, ayrıca 11 birliğe daha yemek verdiğini kaydeden Biçer, “Ya diğer 11 birlikteki askerlerimize bir şey olursa? Bu olay, göz göre göre geldi. Bir aydır çırpınıyorum ama sonuç alamadım” diye konuştu.

SAYI 3 BİN

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, zehirlenen asker sayısını 731 olarak açıkladı. Asker kanadı ve valilikten de buna yakın rakamlar verildi. Ancak Biçer, 6 bin kişinin bulunduğu kışlada zehirlenen asker sayısının en az 3 bin olduğunu kaydetti.

Art arda üç zehirlenmenin ardından askerlerin yiyecek ihtiyacı valilik koordinasyonunda tugay komutanlığı ve belediyelerle karşılanmaya başladığını belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑