KÜLTÜR/SANAT

Ressam Akın Ekici Sergisiyle Davetlileri Büyüledi

Akın Ekici, solo sergisi ‘YANSIMA’yı Niş Art Maçka Galeri’de sanatseverlerin beğenisine sundu. Sanatçının hiç fırça kullanmadan spatula tekniği ile yaptığı eserler büyük beğeni topladı.

10 Haziran 2016 Saat: 19:27
Ressam Akın Ekici Sergisiyle Davetlileri Büyüledi
Ressam Akın Ekici Sergisiyle Davetlileri Büyüledi

.

Açılışa Prof. Devrim Erbil, Sanat Eleştirmeni Abdülkadir Günyaz, Ressam Resul Aytemür, Sanatçı M. Sadık Altınok, Ressam Hakan Kalay,Ressam Ayşenur Köksal,Ressam Işıl Güleçyüz,Ressam Yasemin Kuşi, Ressam Gizem Enuysal, Ressam Emel Yurdakul, Ressam Ayşe Tanay Ülgen, , Ressam Serdar Samancıoğlu, Gazeteci Salih Keçeci, Ulusal TV Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ünsalan Fotoğraf Sanatçısı Ramazan Tunç ile sanat, medya ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Dünya Çevre Haftası ile eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği sergisinde insan ve doğa arasındaki ortak duyguları yansıtmayı hedeflediğini dile getiren Ressam Akın Ekici, açılış konuşmasına kendisini bu mutlu günde yalnız bırakmayan davetlilere teşekkür ederek başladı. Çok heyecanlı ve mutlu olduğunu dile getiren Akın Ekici, eserlerinin doğaya olan bakış açısını yansıttığını söyledi.

Sergide insan ve doğa arasındaki ortak duyguları yansıtmayı hedeflediğini dile getiren Ekici,

“Bu ortak duygular nelerdir? Mutluluk, coşku, umut, heyecan, mutsuzluk, karamsarlık, hüzün, umutsuzluk gibi insana özgü olduğu düşünülen duygular aslında doğada da aynen tecelli

etmektedir. İnsanda gördüğümüz durum ve duyguların tamamının doğada da var olduğuna inanıyorum. Nasıl ki yemyeşil canlı bir doğa gördüğümüzde içimiz coşku, mutluluk, neşe doluyorsa aynı şekilde yıpranmış, tarumar edilmiş bir yer gördüğümüzde de keder, hüzün, depresif duygular baş gösteriyor. Biz neyi hissediyorsak inanıyorum ki doğa da aynı şeyi hissediyor, tıpkı ikiz kardeş gibi” dedi.

Prof. Devrim Erbil: “Şaşırdım”

Akın Ekici’nin resimlerini gördüğünde çok şaşırdığını ve etkilendiğini ifade eden Prof. Devrim Erbil ise Ressam Akın Ekici’nin büyük bir coşkuyla resimlerini yaptığını söyledi.

Meslek eğitimini hukuk alanında yapan Akın Ekici’nin duyarlı yapısının onu sanata çektiğini dile getiren Prof. Devrim Erbil, şöyle konuştu:

“Ben 60 yıllık bir sanat eğitimcisiyim. Yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Sanatı ve sanat eğitimini -alçak gönüllülük bir yana- çok iyi biliyorum. Ama Akın Ekici’nin resimlerini gördüğümde şaşırdım. Niye? Çünkü sanat bir tutkudur. Sanat bir özveridir. Sanat kendini yeniden yaratmaktır. Akın Ekici büyük bir coşkuyla resimler yapıyor. Bence Akın Ekici’nin resimleri belirgin bir olgunlaşma süreci içinde, inanıyorum ki yarın çok daha başarılı eserlerin işaretlerini veriyor. Doğayı anlatıyor gibi görünse de -onun resimleri- insana ilişkin anlamlar içeriyor.”

Abdülkadir Günyaz: Beğenmemek elde değil

Sanat eleştirmenlerinin işinin ‘beğenmemek’ olduğunu ancak ‘Yansıma’yı çok beğendiğini ifade eden Abdülkadir Günyaz ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Sanat nedir? Diye soracak olursak hepinizden başka başka cevaplar alırız. Sanat aşktır ve eskilerin deyimiyle aşk olmazsa meşk olmaz. Akın bey bu aşkı duymasaydı şüphesiz bu eserler meydana gelmezdi. İster sanatçı olsun ister olmasın o aşkı duyan herkes böyle güzel eserler ortaya çıkarabilir. Resim nedir? Diye soran oldu az önce resim demek elmaları, ağaçları, dünyaya-ı

tuvale aktarmak değil sadece. Artık düşünceler de yansıtılmalı resme burada olduğu gibi. Çünkü düşünceler resmi zenginleştirir. Sanatçının daha geniş bir açılımla yaklaşmasına neden olur. O düşünceleri yansıtan herkes kendine göre bir resim yapabilir. Mevlâna’nın dediği gibi ‘akan sudan herkes kabına göre bir şeyler alır.’ Bir resme bakarken biraz da derin derin düşünmek gerek. Hemen bakıp geçmemek de lâzım. Acaba sanatçı ne anlatmak istiyor? Belki sanatçının anlattığından daha fazlasını da kavrayabilirsiniz. Ya da kendi bilincinizle birşeyler daha ilâve edersiniz. Biz eleştirmenlerin işi beğenmemek ama Akın Ekici’nin bu sergisini beğenmemek mümkün değil.”

Akın Ekici kimdir?

1967 yılında Kayseri’de doğan Akın Ekici, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Yüksel Lisans Eğitimi’ni tamamladı.

1994 ile 2009 yılları arasında Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’de Avukat, Hukuk Müşaviri ve Hukuk Başmüşaviri olarak görev yaptı.

2009 yılından bu yana Verdi Avukatlık Ortaklığı’nda Ortak-Avukat olarak serbest avukatlık yapmakta.

Sanatçı; ortaokul ve lise yıllarında Yaşar Çakıroğlu, Cengiz Yay, Dilşat Başaraner ve Necdet Başaraner’ den resim dersleri aldı.

Bergama ve İzmir’de düzenlenen çeşitli resim yarışmalarında dereceleri bulunmakta.

2009 yılında, Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’ne katılan Akın Ekici, burada Ressam Resul Aytemür gözetiminde resim çalışmalarını ilerletti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde Prof. Dr. Kemal İskender’den Resim Okuma ve Modern Üslup Tarihi dersleri, aldı.

Halen Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde Resül Aytemür ile birlikte resim çalışmalarına devam etmektedir.

Sanatçının eserleri bugüne kadar toplam 36 yurtiçi ve yurtdışı sergide yer almıştır.

Devrim Erbil Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu / WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti ve Denetim Kurulu Üyesidir. Akın Ekici, evli ve iki çocuk babasıdır.

AKIN EKİCİ, KÜLTÜR TELEVİZYONU YAŞAMA SANATI PROGRAMINDA KONUĞUMDU.

Nazan Şara Şatana

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑