TURİZM

Salda Gölü 'turizm merkezi' olmaktan çıkarıldı. Adım adım talana

Millet Bahçesi kılıfıyla Araplara peş keş çekileceği öne sürülen doğa harikası Salda Gölü, adım adım talana doğru gidiyor.. Gelen son dakika bilgisine göre Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile, yapılaşma açılacağı tartışılan Salda G

15 Eylül 2019 Saat: 09:12
Salda Gölü turizm merkezi olmaktan çıkarıldı. Adım adım talana
Salda Gölü 'turizm merkezi' olmaktan çıkarıldı. Adım adım talana

35 turizm bölgesi ile kültür, turizm koruma ve gelişim bölgesinin iptalini içeren cumhurbaşkanlığı kararına göre, 30 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma gelişim bölgesinin sınırları da değiştirildi. AKP’nin göz diktiği ve “Millet Bahçesi” adı altında betonlaştıracağı tartışılan, Salda Gölü de turizm merkezi statüsünden çıkarıldı.

‘Turizm merkezi’ statüsünden çıkarılan alanlar arasında Antalya, İzmir ve Aydın’ındaki merkezlerin de yer aldığı toplam 30 şehirdeki turizm merkezinin statüsü de değiştirildi.

BEŞ KÜLTÜR, TURİZM KORUMA ALANI İPTAL EDİLDİ

Birgün’den Dilek Yeğin’in haberine göre, yayımlanan karar ile Adana, Denizli, İzmir, Diyarbakır ve Muğla’daki beş kültür, turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edildi. Ülke genelindeki 30 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma gelişim bölgesinin sınırları da değiştirildi. Sınırları değiştirilen merkezlerin bulunduğu kentlerden bazıları Antalya, Aydın, İzmir, Muğla ve Rize oldu. Muğla’da büyük bir alanı kapsayan ‘Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı’, Cumhurbaşkanlığı kararı ile ‘Turizm Merkezi’ ilan edildi. Turizm merkezi ilan edilen alanın sınırları değiştirildi. İzmir Alaçatı Turizm Merkezi’nin de sınırları değiştirilerek bölge, ‘İzmir Çeşme, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ statüsüne alındı.

‘ENDÜSTRİYEL FAALİYETLERE HAZIRLIK YAPILIYOR’
Kararın turizm alanını ilgilendiren olası büyük değişikliklerin habercisi olduğunu belirten Avukat Mehmet Horuş, “Üst ölçekli plan kararlarını etkileyecek nitelikte değişiklikler yapılmış, ancak ilk izlenim endüstriyel faaliyetlere bir hazırlık yapıldığı sonucu doğuruyor” dedi.

‘TURİZM ALANI İLAN EDİLEN YERLERE MADEN RUHSATI VERİLEBİLİYOR’
“Doğal alanların koruma statüleri zayıflatılıyor” diyen Horuş, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün turizm alanı ilan edilen yerlere maden arama ruhsatı verebildiğinin altını çizdı. Horuş, değişikliklerin şirketler yönündeki pürüzleri gidermek için de yapıldığını söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑