EKONOMİ

Süt üreticileri dertli

Bayburt Demirözü süt üreticileri Pazar konusunda destek bekliyor

15 Eylül 2013 Saat: 14:42
Süt üreticileri dertli
Süt üreticileri dertli
İlçe merkezinde ve köylerinde 3 bin sağım yapılan süt sığırı bulunduğu belirtilirken, sütün çiftçiler tarafından çökelek olarak işlenip tüketildiği, ilçede üretilen sütün ekonomik bir gelire dönüştürülemediği ifade edildi.
Demirözü Beşpınar Beldesinde 200 başlık mandıra tesisi bulunduğunu üretimi yapılan sütlerin özel bir firmaya pazarlandığını dile getiren ilçe halkı, "Diğer işletmeler ise ortalama 3-10 baş sağım hayvanı büyüklüğünde olup ürettikleri sütün pazarlama imkanı yoktur. İlçede hayvancılığın kalkınması üreticilerimizin ürettiği süt ve etin yerinde değerinde satılmasına bağlıdır. İlçede 2012 yılı içinde 1 kg ot 0,6 TL ye kesif yem ise 1.00 TL ye satılmaktadır. Diğer giderler hariç üreticilerimiz 1 Kg sütü sattığı zaman ortalama 1 Kilogram yem alım değerine gelmektedir. Bu durum göçle birlikte damızlık hayvan üretiminin yıldan yıla düşmesine neden olmuştur.
Hayvancılıkla uğraşan üreticilerin ürettiği et ve sütün gerekli teşvik primlerinden faydalanmasının sağlanması ve düzenli pazarlama organizasyonu oluşturarak gerektiği fiyattan alıcı bulması hayvancılığımızın gelişmesine olumlu katkı yapacaktır.
Bölgede sürekli göç yaşanmaktadır. Bu göç nedeniyle mevcut hayvancılık potansiyeli tam olarak kullanılamamaktadır. Bu sorunda hayvansal üretimin kantite ve kalite açısından geliştirilmesi ve elde edilen ürünlerin değerinde pazarlanmasının sağlanması ile bir nebzede olsa çözüle bilir.
İlçe merkezde ve köylerde üretilen sütün daha hijyenik koşullarda toparlanarak pazarlanması için ilçenin mevcut süt potansiyelinin pazara sunulması ve geliştirilmesi için Kamu kurumları öncülüğünde özel sektör firmaları davet ve teşvik edilerek yapılacak bir çalışma sonucunda ilçe deki süt üretiminin potansiyeli ortaya çıkarılarak pazara sunulmuş olacaktır.
Yapılacak böyle bir çalışma ile sütün organizeli bir şekilde satılıp üreticinin eline daha fazla gelir getirmesinin yanında, oluşturacağı istihdam olanağı ile işsizlik sorunun çözümüne ve göçün önlemesine katkıda bulunacaktır" diye konuştul

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑