EKONOMİ

TÜİK’e göre doktor muayene ücreti 33 lira, ev kirası 5 bin lira

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2022'den bu yana hesaplama için kullandığı maddelerin fiyatlarını açıklamayı durdurduğunu belirtiyor. Mevcut durumda fiyat değişimleri ve ağırlıklar ana harcama grupları itibarıyla açıklanıyor. Ancak TÜİK, madd

8 Temmuz 2024 Saat: 11:12
TÜİK’e göre doktor muayene ücreti 33 lira, ev kirası 5 bin lira
TÜİK’e göre doktor muayene ücreti 33 lira, ev kirası 5 bin lira

Ekonomi Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş'ın yayımladığı maddelerin fiyatlarını içeren liste, oldukça çarpıcı bilgiler içeriyor. Örneğin, TÜİK'e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücreti 33 lira 69 kuruş. Ev kirası ise haziran ayı endeksinde 5 bin 845 lira olarak dikkate alınmış. Bu veriler, enflasyon hesaplamalarında kullanılan maddelerin fiyatlarının gerçekten ne kadar etkileyici olduğunu gösteriyor.

liste1.jpg

TÜİK'in fiyat değişimini gösteren endeksleri bazı maddeler için gruplandırarak, bazıları için ise tek tek kalem bazında verdiğini belirtmeliyim.

Bu sayede bazı mal ve hizmetlerde fiyat değişimini daha kesin olarak takip edebiliyoruz. Özellikle son dönemdeki ekonomik dalgalanmaların etkisiyle, bu verilerin önemi artıyor. Ancak TÜİK'in bu verileri gizli tutması, tartışmalara yol açıyor ve ekonomi analistleri tarafından sıkça eleştiriliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑