GÜNCEL

Türk-Japon dostluğunun sembol ismi Şef Seiji Mukaiyama hayatını kaybetti.

Türk-Japon dostluğunun sembol isimlerinden biri olan besteci, söz yazarı ve orkestra şefi Seiji Mukaiyama, 78 yaşında hayatını kaybetti.

12 Mayıs 2024 Saat: 11:08
Türk-Japon dostluğunun sembol ismi Şef Seiji Mukaiyama hayatını kaybetti.
Türk-Japon dostluğunun sembol ismi Şef Seiji Mukaiyama hayatını kaybetti.

Besteleriyle Türk-Japon dostluğunu notalara döken, 20 yılı aşkın süredir düzenlediği "Dünya Barışına Çağrı" konserleriyle adeta bir iyilik elçisi olarak yaşamını sürdüren besteci, söz yazarı ve orkestra şefi Seiji Mukaiyama hayatını kaybetti.

2 yıldır mücadele ettiği kansere yenik düşen Mukaiyama, doğa, insan ve tarih üzerine bestelediği eserlerle tüm dünyanın tanıdığı saygın bir müzik adamıydı.

Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı Wakayama Vilayeti'nde 1946 yılında doğan Mukaiyama, atalarından öğrendiği Ertuğrul Fırkateyni'nin hüzünlü hikâyesinin etkisiyle bir Türk dostu olarak yetişti.

Şef Mukaiyama, Gazeteci yazar Erdal Güven’in kitaplarından esinlenilerek bestelenen eserlerden oluşan “Tsunami” senfonisini yönetmişti.

Güven'in kaleme aldığı "Tahran'dan Kaçış" ve "Abdulhamid'in Hüzün Gemisi" adlı kitapları Mukaiyama'ya ilham kaynağı olmuş ve "Dostluk" adını verdiği eseri bestelemişti. Eser, dünyanın en ünlü konser salonlarından biri olan Carnegie Hall ve Sydney Opera House'da sahnelenmişti.

Mukaiyama, "Dostluk" isimli eserini 2010 yılında, "Türkiye'de Japonya Yılı" etkinlikleri kapsamında İstanbul, Ankara ve Mersin'de de sahnelemişti.

*AJANS HABER 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑