GÜNCEL

'Nusret' mayın gemisinin maketini yaptı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan maket ustası Özyurt, bir yıllık arşiv çalışmasının ardından Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rolü olan Nusret mayın gemisinin maketini yaptı.

18 Mart 2016 Saat: 08:36
'Nusret' mayın gemisinin maketini yaptı
'Nusret' mayın gemisinin maketini yaptı

Ahlat ilçesinde yaşayan maket ustası Servet Özyurt, Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rolü bulunan Nusret mayın gemisinin gerçeğini aratmayan maketini yaptı.

İlçedeki atölyesinde maketler yapan Özyurt'un son eseri, Çanakkale Deniz Zaferi ile özdeşleşen ve savaş tarihine adını "kahraman gemi" olarak yazdıran Nusret mayın gemisi oldu.

"Maketi 6 ayda bitirdim"

Özyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en son eserinin Çanakkale Savaşlarında boğaza döşediği mayınlarla Çanakkale'nin geçilmezliğini sağlayan Nusret mayın gemisi olduğunu söyledi.

Maketin, aslının 1/75 ölçeğinde olduğunu aktaran Özyurt, maketin inşasına başlamadan önce bir yıldan fazla süreyle arşiv araştırması yaptığını belirtti.

Özyurt, "Böylelikle ilk önce konu hakkında yeterli bilgiye sahip oldum ve geminin özelliklerini öğrendim. Çeşitli projeler geliştirdikten sonra geminin inşasına başladım. Günde 2 saat çalışarak 6 ayda maketi bitirdim" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑