YAŞAM

Ameliyata böyle girmişti! Doktordan ilk açıklama geldi

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, dershaneden evine giderken uğradığı asitli saldırı sonucu sağ gözünü kaybeden ve yüzünün bir bölümü yanan 19 yaşındaki Berfin Özek, Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaklaşık 12 saat süren ilk ameliyatından başarıyla çıktı.

18 Haziran 2019 Saat: 08:08
Ameliyata böyle girmişti! Doktordan ilk açıklama geldi
Ameliyata böyle girmişti! Doktordan ilk açıklama geldi

Plastik ve  Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, gazetecilere yaptığı  açıklamada, yaklaşık 12 saatlik bir ameliyat süreci yaşandığını söyledi.

Berfin Özek'in yeni yüzüyle yeni hayatının da ilk günü olduğunu ifade  eden Mutaf, "Ameliyat nasıl geçti? diye sorarlar. Ben hep aynı cevabı veririm.  Ameliyat iyi geçmeden biz çıkmıyoruz. Biz çıktıysak iyi geçmiştir. Bu ameliyat da  öyle oldu. Berfin şu anda uyandı ve odasına getirildi." dedi.

Berfin'in göz kapaklarındaki problemlerin giderildiğini belirten  Mutaf, şöyle konuştu:

"Ağız çevresindeki çekintiler, şekil bozuklukları düzeltildi.  Beraberinde üst dudak ve burnun birbirine yapışması söz konusuydu. Burun  delikleri kaybolmuştu bu problemleri çözdük. Olmayan burun deliği oluşturuldu.  Burnun şekli, eğriliği düzeltildi ve bundan sonraki aşamada yüzün derisini  değiştirmekte kullanacağımız yeni deriyi elde etmek için konulması gereken  silikon aparatlar boyun ve yüz bölgesine yerleştirildi. Önümüzdeki 1,5 aylık  süreçte, bu doku genişletme dediğimiz işlemi yapacağız üç günlük aralarla.  İnşallah 1,5 ay sonra da Befin'in ikinci ameliyata hazır olacağını düşünüyorum."

"Bu geceyi oldukça zor geçireceğiz"

Mutaf, doğrudan doku genişletmeyle elde ettikleri yeni ve pürüzsüz  deriyle yara bölgelerinin kaplanmasını, yanık bölgelerin derilerinin  değiştirilmesi işlemini gerçekleştireceklerini aktardı.

Büyük değişikliklerin ikinci ameliyatta ortaya çıkacağına işaret eden  Mutaf, "Şu anda Berfin'in genel görüntüsünde, aynı zamanda ağız ve göz kapağı  fonksiyonlarında, onu rahatlatacak çok büyük değişiklikler olduğunu  söyleyebilirim. Yaklaşık 12 saat süren bir anestezi ve ameliyat sürecinin  sonrasında, mutlaka bu geceyi oldukça zor geçireceğiz. Dikkatli takip edilmesi  gereken bir süreç." diye konuştu.

Yarından sonra hastanın daha rahatlayacağını ifade eden Mutaf, şunları  kaydetti:

"Bu ameliyatın başarısıyla ilgili, kritik bir 3-4 günümüz var. Ekip  olarak çok yorulduk. Bir kısmımız burada hastanede onu takip edeceğiz, bir  kısmımız da evimize gidip dinleneceğiz. 12 saat açlık ve yorgunluktan sonra,  yarın inşallah güzel haberlerle birlikte olmayı umuyoruz."

İskenderun ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Berfin Özek, 15 Ocak'ta  Buluttepe Mahallesi'ndeki evine giderken asitli saldırıya uğramış, olayla ilgili  Ozan Ç. tutuklanmıştı.

Asidin etkisiyle yüzünün büyük kısmı yanan, sağ gözünü kaybeden, diğer  gözünde kısmen görme kaybı olan Özek'in ameliyat masrafları, Sağlık Bakanlığının  girişimleri sonucu Muğla'nın Bodrum ilçesindeki özel hastane tarafından  karşılanacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑