GÜNCEL

Antalya, Milas, Manavgat, Marmaris... Mücadele sürüyor: İnsanüstü gayret var

Orman yangınları ile ilgili son dakika haberleri ardı ardına gelmeye devam ediyor. Yangınların devam ettiği bölgelerde havadan ve karadan söndürme işlemleri tüm hızıyla sürüyor. Alevlerin sabaha kadar kontrol altına alınamadığı Kemerköy Termik Santra

5 Ağustos 2021 Saat: 10:23
Antalya, Milas, Manavgat, Marmaris... Mücadele sürüyor: İnsanüstü gayret var
Antalya, Milas, Manavgat, Marmaris... Mücadele sürüyor: İnsanüstü gayret var

Akdeniz ve Ege şeridini kasıp kavuran orman yangınlarında 8'inci güne girildi. Antalya, Muğla ve Aydın başta olmak üzere yangınların çıktığı bölgelerde mücadele canhıraş şekilde sürüyor.

İşte dakika dakika yangınlarda son durum.

SAAT 10:00 - MARMARİS'TE 4 MAHALLEDEKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Marmaris'te 8 gündür devam eden orman yangınında alevler, gece karadan, günün ilk ışıklarıyla da havadan müdahalenin başlamasıyla kırsal Hisarönü, Orhaniye, Turgut ve Turunç mahallerinde kontrol altına alındı. Ekipler, tepelerde süren yangının yerleşim yerlerine inmemesi için yoğun mücadele veriyor.

SAAT - 09:00 YANGIN ÇIKAN BÖLGELERDE SON DURUM

DHA ve CNNTürk muhabirleri, tüm Türkiye'nin kalbinin attığı sıcak noktalardaki son durumu özetledi.

MANAVGAT-KIZILDAĞ: İNSANÜSTÜ SEFERBERLİK VAR

Antalya, Manavgat'taki mücadeleyi olay yerinden aktaran DHA muhabiri Alpraslan Çınar şunları kaydetti:

"Üzücü tablo büyüyor. Yangın poyrazın etkisiyle ilerledi. Ekipler yol boyunca mücadele ederek alevlerin yola yaklaşmasının önüne geçildi. Kızıldağ'ın korunması için yerleşim yerleri için büyük mücadele veriliyor. Sabah bölgeye geldiğimizde küçük bir duman vardı ki bu saat itibariyle duman etkisini arttırdı. Burada kara ve hava ekipleri teyakkuzda. Burada seferlerlik var. Bu dağ alevlere teslim edilirse devamında yangının önüne geçmek oldukça zor olacak. Tam 9 gündür nem çok düşüktü, dün artmaya başladı. Bugün itibariyle yüzde 50'nin üzerinde nem var bu sevindirici. Poyrazın etkisini biraz yitirdiğini gördük"

NASAdan Türkiye açıklaması... Uydu fotoğraflarını yayınladı
NASA'dan Türkiye açıklaması... Uydu fotoğraflarını yayınladı

MUĞLA-MİLAS: SANTRALDE SON DURUM.. EKİPLER TEYAKKUZDA...

Milas'taki mevcut tabloyu anlatan DHA muhabiri Hande Nayman şunları kaydetti:

"Dün gece oldukça hareketli dakikalar yaşadık. Alevler termik santralini sardı akşam saatlerinde. Şu an için alevler etkisini yitirmiş durumda. Jandarma katı kurallar koymuş durumda. Hiçbir şekilde geçişe izin vermiyor. Aslında Milas yangını başladığı günden beri tedirginlik vardı, termik santrale ulaşmasına ilişkin. Dün yemekhane kısmına kozalak düşmüş büyük panik yaşanmıştı. Dün akşam saatlerinde de termik santral alevlere teslim oldu, tahliyeler yaşandı. Yetkililer, patlama riskinin bulunmadığı yinelendi. Bir yandan söndürme çalışmaları devam ediyor. Tamamen tehlike geçmiş değil. İlk belirlemelere göre termik santralin içindeki ana ünitelerin zarar görmediği belirtildi. Ama tam olarak hasar tespiti yapılmış değil. Şu anda sisli bir hava var. Dumanlar uzaktan görülebiliyor. Bu bölgede yaşayanlar da nefes almakta zorlanıyorlar. Çok fazla önlem alındı. Ekipler teyakkuzda..."


Erdoğan'dan 'Yanan alanlar turizme açılacak' iddiasına net yanıt: Söz konusu değil

İÇMELER: BİR ARAZÖZ DENİZE DÜŞTÜ

İçmeler'den bildiren CNN Türk muhabiri Sinan Kunter ise son durumu şu sözlerle aktardı:
"Buradaki yangın söndürme çalışmaları çok daha önce sona erdi ama bulunduğum nokta yangının tahribatını göstermesi açısından çok önemli. İçmeler'in orman yolu şu anda korku filminden alınmış bir kare gibi. Burası tamamen Akdeniz coğrafyasında Kızılçamla çevrili bir alan. Burada çok yüksek bir yanık kokusu var. Bölgeyi yanık kokusu sarmış durumda. Bu bölge için tehlike geçti, soğutma çalışmaları da yapıldı ama bölgenin diğer bölümlerinde yangınla mücadele haberleri geliyor. Deliklikoy'da maalesef bir arazöz denize düşmüş"

MARMARİS-ORHANİYE'DE KARADAN MÜDAHALE

Marmaris, Orhaniye'deki Kızkumu sahilinden son gelişmeleri anlatan DHA muhabiri Davut Can mevcut tabloyu şöyle özetledi:

"Alevler yerleşim yerlerini tehdit etmeye devam ediyor. Yerleşim yerlerine yakın olan büyük kızılçam ağaçları devrildi. Burada arazi oldukça engebeli ve eğimli. Alevler hâlâ kontrol altına alınamadı. Bugün nem oranı düne nazaran daha iyi seviyelerde. Bugün yüzde 20 ile 25 arasında seyrediyor, bu da iyi haber. Rüzgarın durumu da düne göre daha iyi. Sönen yerlerde soğutma çalışmaları sürüyor. Turunç'ta soğutma çalışmalarına katılan bir arazöz devrildi. Orman işçilerinden 2'si ayakta tedavi edildi, 2'si gece boyunca hastanede tutuldu. Helikopter şu an burada çalışma yapmıyor, şu anda burada bir hava müdahalesi olmadığını söyleyeyim. Müdahalenin karadan devam ettiğini söyleyelim."

 SAAT 08:50 - MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Milli Savunma Bakanlığı yangınlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada "Milas’ın Ören bölgesindeki yangın nedeniyle gece boyunca tahliye çalışmaları devam etmiş, termik santralde bulunan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetlerimize ait çıkarma gemileriyle bölgeden emniyetle tahliye edilmiştir. Tahliye çalışmaları sorunsuz şekilde tamamlanmıştır." denildi.

SAAT 08:45 - KÖYCEĞİZ'DE BİR MAHALLE DAHA TAHLİYE EDİLDİ

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde orman yangınının yayılması üzerine, alevlerin tehdit ettiği Sazak Mahallesi de tedbir amaçlı tahliye edildi. 

Dün de ilçedeki Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahallelerinin bir bölümü tedbir amaçlı tahliye edilmişti.

Termik santrala sıçradı
Termik santrala sıçradı

SAAT 08:30 - TERMİK SANTRALDE SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

11 saat sonra sönen Kemerköy Termik Santrali'ndeki yangın sonrası soğutma çalışmalarına başlandı. Bölgede geniş güvenlik önlemi alındı.

Son dakika yangın haberleri... Antalya, Milas, Manavgat, Marmaris... Mücadele sürüyor: İnsanüstü gayret var

Güvenlik tedbirleri kapsamında, Ören Mahallesi'nde bulunan termik santrale giden yol, polis ve jandarma ekipleri tarafından kapatıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda, güvenlik tedbirleri kapsamında bölgeye araç geçişine izin verilmediği öğrenildi.

Son dakika yangın haberleri... Antalya, Milas, Manavgat, Marmaris... Mücadele sürüyor: İnsanüstü gayret var

 

SAAT 07:30 - YANGIN SÖNDÜ

Kemerköy Termik Santrali'nde yangın 11. saatinde etkisini yitirdi ve yangın söndü. 

Havanın aydınlanmasıyla birlikte santralde soğutma çalışmalarının başlayacağı duyuruldu.  Görüntülere göre; santralin ana gövdesinde herhangi bir hasar yok.

SAAT 05:30 - PATLAMA SESLERİ GELİYOR

Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan yangın, alınan tüm önlemlere rağmen Kemerköy Termik Santrali'ne sıçradı. Yangının özellikle su havuzlarının ve sık ağaçların bulunduğu bölgeden santrale doğru hızla ilerlediği görüldü. Gecenin ilerleyen saatlerinde alevlerin sardığı termik santralın bulunduğu alandan zaman zaman patlamalar ve ardından parlamalar meydana geldi. Gün ağarmasıyla birlikte havadan yapılacak müdahale ile soğutma çalışmalarının ardından santralde oluşan tahribatın boyutunun ortaya çıkacağı belirtildi.

Son dakika yangın haberleri... Antalya, Milas, Manavgat, Marmaris... Mücadele sürüyor: İnsanüstü gayret var

SAAT 03:48 - KARACASU'DA DA MÜCADELE

Aydın'ın Karacasu ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale sürüyor. Yangına ekipler çok sayıda arazöz, su tankeri ve beton mikseriyle müdahale ederken, vatandaşlar da kazma ve küreklerle mücadeleye destek veriyor.

Yangınla mücadelede tek yürek Ünlüler seferber oldu...
Yangınla mücadelede tek yürek! Ünlüler seferber oldu...

SAAT 03:02 - MENTEŞE'DE İKİ MAHALLE TAHLİYE EDİLİYOR

Muğla'nın Kavaklıdere ilçesi Menteşe Mahallesi'ndeki ormanlık alanda iki gün önce başlayan yangın Menteşe ilçesine ulaştı. Menteşe Kaymakamlığı koordinasyonunda oluşturulan İlçe Kriz Masası tarafından ilçeye bağlı Kozağaç ve Şenyayla mahallelerindeki vatandaşların tahliye edilmesine karar verildi.

SAAT 02:45 - SANTRALE YAKIN MAHALLEDE TAHLİYE İŞLEMLERİ

Kemerköy Termik Santrali'nin bulunduğu yerleşkeye yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Ören Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar da kontrollü olarak bölgeden ayrılıyor. Vatandaşların bir kısmı askeri gemilerle bölgeden tahliye edildi. Ören Mahallesi'nden Sahil Güvenlik Komutanlığına ait kurtarma gemisine alınan 300'den fazla kişi Bodrum ilçesindeki Cruise Port iskelesine götürülüyor. Termik santralin önünde ve mahalleye ulaşımı sağlayan güzergahta önlem alan jandarma ekipleri de bölgeye sadece söndürme çalışmasında görevli uzman ekiplerin girişine izin veriyor.

SAAT 02.21 - İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN'DAN AÇIKLAMA: CAN KAYBI YAŞANMAMASI İÇİN GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINMIŞTIR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kemerköy Termik Santrali ile ilgili açıklama paylaştı. Yangının seyri hakkında bilgi veren Altun, "Yangın mahalinde herhangi bir can kaybı yaşanmaması için gerekli tüm önlemler alınmıştır." ifadesini kullandı.

 SAAT 01:00 - YENİKÖY SANTRALİ'Nİ DE TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

Kemerköy Termik Santrali’ne sıçrayan yangın devam ederken, alevlerin, çevresinde kızılçam ağaçlarının sıklıkla bulunduğu yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan Yeniköy Termik Santrali’ne yaklaştığı öğrenildi.

Son dakika yangın haberleri... Antalya, Milas, Manavgat, Marmaris... Mücadele sürüyor: İnsanüstü gayret var

SAAT 00:30 - GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER İLE HAVADAN MÜDAHALE

Milas’ta 8 mahallenin tahliye edilmesine yol açan Kemerköy Termik Santrali’nde söndürme çalışmaları yoğun şekilde sürdürülüyor. Alevlerin teslim aldığı santraldeki yangına karadan sürdürülen çalışmalarının yanı sıra gece görüşlü helikopterle de havadan müdahalenin devam ettiği bildirildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑