BELEDİYE

Cumhuriyetin 100. yılında dünya belediyelerine Uğur İbrahim Altay başkanlık edecek

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 240 binden fazla üyesi bulunan, dünyanın en büyük yerel yönetim teşkilatı olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’na 2023 yılında başkanlık edecek. Kendisine UCLG çatısı altında

15 Ekim 2022 Saat: 10:02
Cumhuriyetin 100. yılında dünya belediyelerine Uğur İbrahim Altay başkanlık edecek
Cumhuriyetin 100. yılında dünya belediyelerine Uğur İbrahim Altay başkanlık edecek

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dünya genelinde 240 binden fazla yerel yönetimin temsil edildiği Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanlığı’nın 2023 yılında başkanlığını yapacak.

Güney Kore’nin Daejeon şehrinin ev sahipliği yaptığı UCLG Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi’nde, 7 bölge teşkilatından katılan üye belediyelerin yaptığı seçim sonrası; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Güney Kore Daejeon Büyükşehir Belediye Başkanı Jang-Woo Lee, Uruguay Montevideo Büyükşehir Belediye Başkanı Carolina Cosse ve Hollanda Lahey Büyükşehir Belediye Başkanı Jan Van Zanen’in birer yıl UCLG Başkanlığı yapması için fikir birliğine varıldı. Buna göre Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak görev yapacak.

“Daha fazla barış istemekten hiçbir zaman geri durmayacağız”

Zirvede bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kendisine dünyanın en büyük yerel yönetim teşkilatı olan UCLG çatısı altında tüm insanlığa hizmet etme fırsatı verildiği için tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

Tüm dünyanın barışa, huzura ve adalete en çok ihtiyaç uyduğu bir dönemde; UCLG olarak daha fazla barış istemekten hiçbir zaman geri durmayacaklarını ifade eden Başkan Altay, “Sahip olduğumuz dayanışma ruhu, güzel bir gelecek inşa etmeyi en büyük amaç olarak gören bizler için güç kaynağı olacaktır. ‘Bir’ olarak; daha sürdürülebilir, daha barışçıl ve daha adil şehirlerin yaygınlaşmasını sağlamak en öncelikli hedefimizdir.” diye konuştu.

“Birbirimize aynı göz hizasından bakmalıyız”

Çatışmaların arttığı ve paylaşma duygusunun azaldığı dünyada, masum insanların daha fazla acı çekmesine sebep olan ve olabilecek her şeyin kararlılıkla karşısında duracaklarını vurgulayan Başkan Altay, şöyle devam etti: “Tüm bunları ivedilikle yerine getirmek için sürdürülebilir çözümler üretebilme kapasitemizi artırmamızın kaçınılmaz bir adım olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ben de UCLG Başkanı olarak, her alanda edindiğim tecrübeleri paylaşmaktan ve UCLG’nin sahip olduğu değerleri her platformda savunmaktan asla geri durmayacağım. Bugün ne kadar yorulursak, yarınlarımızın da bir o kadar güzel olacağına dair inancım tamdır. Bu salonda olan ve UCLG çatısı altında bizi farklı ülkelerden izleyenlere bir mesaj vermek istiyorum. Bizler birbirimize aynı göz hizasından bakmalıyız. Kimsenin bir başkasına bir üstünlüğünün olmadığı dünyada barış daha kolay sağlanacaktır. Ben bu amaç uğrunda çalışmaya devam edeceğim.”

Tüm üyelere teşekkür etti

2023 yılının Türkiye’de Cumhuriyet’in 100 yılı olarak kutlanacağını hatırlatan Başkan Altay, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında UCLG Başkanlığını yapacak olmanın gururunu yaşıyorum. 2023 yılında Türkiye’de yapacağımız UCLG Dünya Konseyi’ne de sizleri davet ediyorum. Bu önemli vazifeyi şahsıma tevdi ettiğiniz için sizlere gönülden teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Başkan Altay: Yerel yönetim modelimizle dünya vizyonu ortaya koyuyoruz

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Güney Kore’nin Daejeon Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir protokolü imzaladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yerelde yaptığımız hizmetleri ve yerel yönetim modelimizi tüm dünyanın istifadesine sunmak istiyoruz. Konya olarak, yerel yönetim modelimizle dünya vizyonu ortaya koyuyoruz.” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Güney Kore’nin Daejeon Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan kardeş şehir protokolüyle Konya’nın kardeş şehir sayısı 65 oldu.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) Dünya Kongresi için Güney Kore’de bulunan UCLG Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Güney Kore’nin Daejeon Büyükşehir Belediye Başkanı Lee JangWoo ile kardeş şehir protokolü imzaladı.

“Belediyeciliğin okulu Konya'dır”

Başkan Altay, “Türk ve Kore toplumlarının kardeşliğini böyle imzalarla pekiştirmesi gelecekte dostluğumuzun ve kardeşliğimizin birer nişanesidir. Konya Modeli Belediyeciliği, UCLG çatısı altında başta kardeş olduğumuz şehirler olmak üzere tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Konya, yerel yönetimlerde model bir şehir. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yerelde yaptığımız hizmetleri ve yerel yönetim modelimizi tüm dünyanın istifadesine sunmak istiyoruz. Belediyeciliğin okulu Konya’dır. Konya olarak, yerel yönetim modelimizle dünya vizyonu ortaya koyuyoruz. Bu yönüyle saygın bir geçmişi olan Türk ve Kore halklarının bu ilişkiyi yarınlara taşımaları adına atılan imzaların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

“Türklerle özel bir gönül bağımız var”

Daejeon Belediye Başkanı Lee JangWoo ise, Türkler ve Koreliler arasındaki dostluğun ve gönül bağının sevgi dolu bir geçmişi olduğuna işaret ederek, Türkiye ve Güney Kore arasında savunma sanayi ve teknoloji konusunda iş birliği yapmak istediklerini belirtti. Deneyim paylaşımının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğine dikkat çeken Woo, “Türkiye’nin Kore Savaşı’nda Güney Kore’ye verdiği destek dolayısıyla Türklere karşı özel bir sevgimiz ve gönül bağımız var. Kardeş şehir protokolümüz hayırlı olsun. Birlikte çalışacak olmaktan dolayı memnunuz.” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑