GÜNCEL

Mersin Şehir Hastanesi açılıyor

Mersin Şehir Hastanesi'nin toplu açılış töreninde Başbakan Binali Yıldırım'ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözü aldı.

3 Şubat 2017 Saat: 17:51
Mersin Şehir Hastanesi açılıyor
Mersin Şehir Hastanesi açılıyor

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz lazım dediğim bir proje Mersin Şehir Hastanesidir." dedi

Her kökenden insanı barındıran Mersin'i birliğimiz kardeşliğimizin sembolü olarak görüyorum dedi.

İlk şehir hastanelerini Yozgat, Mersin ve Isparta'da açıyoruz. "

 "Bu yatırımların her biri önemli ancak bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başladığını ifade ediyor. Dertli olduğum, aşık olduğum, bunu muhakkak yapmamız gerekir dediğim bir projeden bahsediyorum. Belediye başkanlığım döneminde dünyayı dolaşırken edindiğim bir projeydi bu. Arkadaşlarımla hep bunun hasbıhalini yapardık. Hamdolsun Mersin'de bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içindeyiz" dedi.

"BU BİR REKOR"

Adana, Kayseri, Ankara, Bilkent ve Manisa şehir hastaneleri bunları izleyecek. 2023 yılında tamamı nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 bin yatak hedefine ulaşmış olacağız. Bu bir rekor.

Hastanelerimizin hepsi de hem şifa arayan vatandaşlarımız hem de refakatçıları için 5 yıldızlı konfordadır. Helikopter pistinden enerji sistemine, otomasyonuna kadar en yüksek standartta tasarlanan hastanelerimiz ülkemize sağlık alanında sınıf atlatıyor.

"BEN O GÜNLERİ HATIRLIYORUM..."

"Ana muhalefetin başındaki zatın, Sosyal Sigortalar Kurumunun başında olduğu zamanı hatırlıyorum. Sağlam girersiniz, hastaneden ne yazık ki sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum, afedersiniz ne banyo, ne tuvalet, bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. Şimdi hastane mi görmek istiyorsun, gel Mersin'e, Mersin Şehir Hastanesi'ni gör, git Yozgat'a onu gör, git 81 vilayete hepsini gör."

ASLINDA BİRAZ DERTLEŞMEK İSTERİM

Aslında biraz dertleşmek isterim. Devlet ve millet meselelerini duyuyorsunuz. Hepsinden önemlisi; işte İstanbul'da yaşadıklarımız. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsünü açtık. Bunların hepsini duydunuz değil mi? Yakın zamanda Çukurova Havalimanının açılışını da 2018'de yapacağız. Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri yapmak. Bu hedefe 2023'e kadar ulaşmak için kararlıyız. Evet mi? Siz evet dediniz zaten. Parlamento evet dedi, millette evet diyor.

SANDIKLAR PATLAMAYA HAZIR MI?

Nisan ayında sandık geliyor. mersin geçen seçimlerde olduğu gibi sandıkları patlatmaya hazır mı?

 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: 650 MİLYON LİRA HARCANDI

Başbakan Binali Yıldırım, "Güzel işleri yapmak için ahdettik, yemin ettik. Onlar 'Hayır' dedikçe, onlar direndikçe engelleri aşa aşa bugünlere geldik. Hamdolsun işte Mersin, işte eser." dedi.  Yıldırım "Bütün bu hizmet için 650 milyon lira harcandı. Helali hoş olsun, mersine helal olsun." diye de belirtti.

Başbakan Yıldırım, Mersin Şehir Hastanesi'nin ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mersin'in tarihi bir günü yaşadığını belirtti.

Türkiye'de sağlık hizmeti anlayışında yeni bir döneme girildiğini, şehirleri tek tek dev şehir hastaneleriyle buluşturduklarını anlatan Yıldırım, "Sayın Cumhurbaşkanım, şehir hastaneleri sizin hayaliniz, sizin sahip çıktığınız projelerden. 15 yıllık bir hayali Mersin'de gerçekleştiriyor, bugün Türkiye'de ilk şehir hastanesini açmış oluyoruz. Mersinimiz için uğurlu, kademli olsun." ifadelerini kullandı.

İlklerin şehrinin bir ilke daha imza attığını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, bugün aynı zamanda 1 milyar 100 milyon lira değerinde, toplam 50 hizmetin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Yıldırım, Mersin Şehir Hastanesi ve açılışı yapılan tüm eserlerin, Mersinliler başta olmak üzere, millete hayırlı olmasını diledi.

Atılan bu önemli adımla artık sağlıkta yeni bir dönemin başladığına işaret eden Yıldırım, şehir hastanelerinin alt yapısını oluşturmaya 2005'te başladıklarını hatırlattı.

 "İşte Mersin, işte eser"

Aradan 12 yıl geçtiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "'Neden bu kadar uzadı.' diye Mersinli hemşehrilerimiz, kardeşlerimiz merak ediyor. Güzel işler yapmaya karar verdiğiniz zaman hayırcıları karşınızda buluyorsunuz. Tıpkı bugünkü gibi. Güzel işleri yapmak için ahdettik, yemin ettik. Onlar 'Hayır' dedikçe, onlar direndikçe engelleri aşa aşa bugünlere geldik. Hamdolsun işte Mersin, işte eser." diye konuştu.

Şehir hastanelerinin, insana, insan sağlığına verilen değerin bir göstergesi olduğunu ifade eden Yıldırım, "Ama ne yaptılar? Bunun için kanun çıkardık, kanunu mahkemeye taşıdılar. Mahkemeden hallettik, başka mahkemeye taşıdılar. Yeni kanun çıkardık, onu da mahkemeye taşıdılar. Ama inatla 'Bir murattır.' dedik, peşini bırakmadık. Bugün Allah'a şükür işte bütün engelleri aşarak, bu muazzam eseri sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz. Çok zaman kaybettik ama kararlılığımızı asla kaybetmedik." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, şehir hastanelerinin her birinde tek kişilik odalar bulunduğunu, adeta 5 yıldızlı otel konforunda yapılan ve "Bir sağlık külliyesi" olarak hizmet verecek hastanede her şeyin karşılandığına dikkati çekti.

Helikopter pistinden kapalı, açık otoparka kadar, hasta refakatçilerinin kalacağı yerlerden, acil muayenelerin yapılacağı yerlere, ameliyathanelere kadar birçok hizmetin verileceği Mersin Şehir Hastanesi'nin, bin 300 yatak kapasitesi olduğunu belirten Yıldırım, "Mersin'in ihtiyacını bırakın, dışarıdan, komşu ülkelerden de gelecek hastaların ihtiyacını yıllarca karşılayacak bir eser. Bütün bu hizmet için 650 milyon lira harcandı. Helali hoş olsun, mersine helal olsun." dedi.

 "Mersin, Türkiye'nin göz bebeğidir"

Mersin Şehir Hastanesi'nde, 7 gün, 24 saat hizmetin verileceğini aktaran Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

"Mersin, Türkiye'nin göz bebeğidir, Türkiye'nin teminatıdır. Türkiye'yi geleceğe taşıyan şehirlerin başında Mersin gelir. Hükümet olarak Mersin'in ne kadar büyük bir imkana sahip olduğunu ne kadar büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. 15 yılda AK Parti iktidarları olarak Mersin'e tam 16 katrilyon yatırım yaptık. Şu Ulukışla yolunu hatırlayın, o yolda nice canlar gitti. Kamyoncuların, seyahat eden vatandaşlarımızın Ulukışla-Pozantı yolunda yaşadıkları hep o acı hatıralar var. Ama şimdi o yollarda 9 tünel, 26 viyadükle vadileri geçtik, dağları deldik. Yeter ki milletimizle buluşalım. Biz milletimize aşığız, milletimizin bizimle buluşması için arada ne engel varsa o engelleri kaldıra kaldıra geliyoruz."

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bidünya Haber | Dünya ve Türkiye Gündemine uzak kalmayın. Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑